Aktualności

31.12.2015

Wprowadzenie znaczników mikrodanych

Znaczniki mikrodanych schema umożliwiają sprecyzowanie danych pojawiających się na stronach, pod kątem wyszukiwarek. Dzięki wspomnianym znacznikom treść może zostać lepiej zrozumiana przez wyszukiwarki i powiązana z danymi dziełami, kategoriami itd. Wkrótce na każdej stronie w wortalu internetowy ogród znajdą się znaczniki mikrodanych.

20.11.2015

HORT-TECHNIKA

Targi Sadowniczo-Warzywnicze HORT-TECHNIKA w Kielcach 27-28 XI 2015.

6.11.2015

Fanpage na Facebook'u

Na portalu społecznościowym Facebook utworzyliśmy fanpage wortalu internetowyogrod.eu. Gorąco zachęcamy do odwiedzania naszego fanpage'a.

26.7.2015

Święto Czosnku w Prandocinie

Dzisiaj (26 lipca) odbywa się VIII Święto Czosnku w Prandocinie w Gminie Słomniki (na północ od Krakowa). Impreza zaczyna się od godziny 16.40 na boisku LKS Juvenia Prandocin Podobno dzisiaj ma nie padać, więc serdecznie zapraszamy do aromatycznego świętowania.

19.6.2015

Drukowanie artykułów i optymalizacja na urządzenia mobilne

Strony na wortalu zostały zoptymalizowane pod względem drukowalności artykułów. Od teraz drukowane artykuły nie mają widocznych nagłówków, a także bocznych paneli. Ponadto wdrożona została modyfikacja wyświetlania strony na urządzeniach mobilnych, jednak nadal jest ona w fazie testów. W razie problemów i sugestii prosimy kontaktować się pod adresem iogrodyMAŁPAtlen.pl

6.6.2015

Spacery Przyrodnicze

Fundacja Rozwoju Gmin Polskich zaprasza mieszkańców Krakowa oraz jego okolic do uczestniczenia w VI edycji „spacerów przyrodniczych” organizowanych na terenie miasta Krakowa i okolic, które będą się odbywać w okresie czerwiec – wrzesień 2015 według poniższego harmonogramu:

1. Łąki Nowohuckie (20.06.2015 r.)

2. Zalew Bagry i Staw Płaszowski (21.06.2015 r.)

3. Kompleks Łąk w Kostrzu (27.06.2015 r.)

4. Rezerwat Przyrody Skołczanka i Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (28.06.2015 r.)

5. Krakowskie Krzemionki, Kamieniołom Liban, Kopiec Krakusa (22.08.2015 r.)

6. Dolina Wilgi (23.08.2015 r.)

7. Zalew Zakrzówek i miejski odcinek Wisły (29.08.2015 r.)

8. Użytek ekologiczny „Dolina Prądnika” (30.08.2015 r.)

9. Kopiec Wandy i Lasek Mogilski (5.09.2015 r.)

10. Rezerwat Bonarka wraz ze stawami przy stacji PKP Bonarka (6.09.2015 r.)

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się 20 flisów galarem po Wiśle połączonych z krótkim spacerem po Przegorzałach. Flisy odbywać się będą w każdy weekend w dwóch turach (godz. 11 i godz. 14) w terminie od 4.07.2015 – 2.08.2015. W związku z ograniczoną ilością miejsc na galarze, prowadzone będą zapisy. O zakwalifikowaniu się na flis decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia należy dokonać poprzez mail: frgp.biuro@gmail.com podając imię nazwisko, numer telefonu, termin oraz godzinę flisu. Osoba zakwalifikowana na flis będzie powiadomiona mailowo.

Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne. Dokładne godziny i miejsca spotkań oraz wszystkie inne informacje dotyczące spacerów oraz flisów znajdują się na stronie internetowej Fundacji: www.frgp.pl.

28.3.2015

Giełda Agroturystyczna i Targi Ogrodnicze w Krakowie

Od 25 do 26 kwietnia Uniwersytet Rolniczy organizuje Giełdę Agroturystyczną oraz Targi Ogrodnicze na terenie campusu (Al. 29 Listopada 54). Podczas tej imprezy można będzie zobaczyć produkty oferowane przez firmy głównie z branży ogrodniczej i rolniczej oraz brać udział w wielu atrakcyjnych zajęciach, w których mogą uczestniczyć również dzieci. Współorganizatorzy XVIII Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej: Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izba Rolnicza , Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Stowarzyszenie Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne i Góralskie Stowarzyszenie Agroturystyczne. Wstęp wolny.

17.3.2015

Ludzie na balkonach klęli i płakali

Rybnik Zieleniec

Artykuł o likwidacji zieleńca w Rybniku na ulicy Raciborskiej, na której znajdowało się prawie 180 drzew. http://www.nowiny.pl/107249-ludzie-na-balkonach-kleli-i-plakali.html

25.1.2015

Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu

28 i 29 stycznia 2015 roku odbędzie się Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu. Program konferencji dostępny na stronie http://www.spotkaniesadownicze.pl/program-konferencji.php

7.1.2015

Webinar - konstrukcje nośne z kostek słomy

Kostki słomy to produkty znane w każdym gospodarstwie rolnym. Oprócz swojego standardowego użycia, coraz częściej znajdziemy je na placu budowy gdzie występują w roli nowoczesnego materiału budowlanego. Ich właściwości izolacyjne znane są dość dobrze całej społeczności budowniczych naturalnych, mniej rozpowszechniona jest wiedza o możliwości wznoszenia przegród konstrukcyjnych. Budynki dwukondygnacyjne w których ciężar dachu przenoszony jest przez otynkowane ściany to w Europie nic nowego. Webinar ten dedykowany jest wszystkim tym, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę lub nadążyć za najnowszymi możliwościami jakie są dzisiaj dostępne.

Zagadnienia, które poznasz w trakcie spotkania to :

- parametry techniczne kostki słomy, ocena, samodzielne poprawki

- badania dotyczące faktycznej nośności otynkowanych przegród z kostek słomy

- metody łączenia poszczególnych warstw

- metody montażu wiszącego wyposażenia

- krótka analiza przypadków budowy konstrukcji nośnych: kopuły, sklepienia oraz typowych ścian

- montaż stolarki

- wykorzystanie dużych kostek typu jumbo

- organizacja procesu budowy

- rozmowa z zaproszonymi gośćmi - Danem Jaguckim (inwestor), Barbarą Jones (wykonawca), Kubą Wihanem (architekt) - (obecność w trakcie potwierdzania)

Seminarium będzie rejestrowane i przesłane w postaci zapisu audio/wideo do wszystkich osób, które wybiorą bilet z donacją "dla fanów". Program webinarów w całości finansowany jest z darowizn.

miejsce: internetowe spotkanie w formule webinaru REJESTRACJA

Data: 10 stycznia, sobota

Godzina: 19.00 - 20.30

Odpłatność: dobrowolna donacja / wstęp wolny

Zapis wideo: tylko dla osób które wybiorą bilet "dla prawdziwych fanów"

21.10.2014

Green on Top, problemy realizacji zielonych dachów, 20-21.11, Kraków

W imieniu organizatorów Katedry Dendrologii i Architektury Krajobrazu zapraszamy do udziału w konferencji naukowo-szkoleniowej "Green on Top, problemy realizacji zielonych dachów". Konferencja będzie okazją do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami z zakresu projektowania, zakładania i pielęgnacji zielonych dachów oraz platformą wymiany wiedzy, opinii i doświadczenia naukowców i praktyków.


Cele konferencji:

  • przybliżenie polskich i europejskich uwarunkowań formalno-prawnych zakładania zielonych dachów,
  • zaprezentowanie najnowszych wyników badań naukowych,
  • przegląd stosowanych technologii,
  • problemy związane z zakładaniem i pielęgnacją,
  • prezentacja ciekawych realizacji.

Harmonogram:

  • do 10 kwietnia 2014 r. - wczesne zgłoszenie udziału w konferencji, przesłanie streszczenia referatu lub posteru,
  • do 10 maja 2014 r. - późne zgłoszenie udziału w konferencji, przesłanie streszczenia referatu lub posteru,
  • do 10 czerwca 2014 r. - wniesienie opłaty konferencyjnej,
  • do 30 maja 2014 r. - przesłanie decyzji Komitetu Naukowego o zakwalifikowaniu zgłoszenia do sesji i referatowej lub posterowej,
  • do 24 października 2014 r. - wysłanie uczestnikom pełnego programu konferencji drogą e-mailową.

Formularz zgłoszeniowy na stronie Organizatora: www.zielen.ogr.ar.krakow.pl

29.8.2014

Zmiana specjalizacji

Nastąpiła zmiana i ujednolicenie specjalizacji strony internetowyogrod.xaa.pl wraz z podstronami na wortal. Zmiana dotyczy głównie regulaminu.

22.6.2014

Forum Internetowy Ogród

Na stronie nie ma wszystkich informacji, których państwo poszukujecie, dlatego możecie zadać wyjątkowe pytania na forum, na które każdy może odpowiedzieć. Zapraszamy na forum lub klikając w menu na pomarańczowy napis forum. Nie trzeba się rejestrować na forum, aby dodać odpowiedź lub zamieścić pytanie.

25.3.2014

III Targi Ogrodnicze na W. Ogrodniczym!

Serdecznie zapraszamy na III Targi Ogrodnicze, które odbędą się 10 i 11 maja, na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (Aleja 29-go Listopada 54 - 'plakatówki'). Na targach ogrodniczych znajdzie się jak zwykle wiele atrakcji. Prezentowane będą produkty roślinne wielu gospodarstw ogrodniczych i firm związanych z ogrodnictwem. Podczas imprezy będzie można zwiedzić uczelnianą kolekcję roślin ozdobnych i użytkowych, a także szklarnię. Wejście na teren targów jest wolne od opłat.

25.11.2013

Tomasz Chyziński - Rowerem dookoła Świata

Jest Polakiem, który objechał spory kawałek Świata na rowerze. Człowiek z pasją, odwagą i niezwykła wytrwałością. Zapraszam do przeglądnięcia strony, z której dowiemy się jak przygotować się do podróży, a także znajdziemy motywację do wyznaczonych sobie celów.


25.8.2013

Prace konserwacyjne na serwerze

W związku z przeniesieniem strony na serwer ugu.pl dokonane zostały następujące zmiany:

-Poprawki językowe w treści, a także poprawa ogromnej liczby literówek.

-Rozdzielenie zdjęć na serwer picasa.

-Poprawiona semantyka kodu.

-Optymalizacja kodu - przyspieszenie przeglądania strony.

-Dodany został dział Wszystkie rośliny na stronie w głównym menu.

-Zmiana struktury organizacji strony.

-Drobne zmiany w regulaminie

Za powstałe problemy przepraszamy. Na bieżąco staramy się poprawiać treść i usuwać problemy. Poprawki są niezbędne, aby po wakacjach rozpocząć dalszą pracę nad rozwojem strony.

23.4.2013

Luz blues pub

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia lokalnego, bardzo klimatycznego pub'u na ulicy Majora 5a. Miła obsługa i atmosfera sprawią, że spotkanie ze znajomymi będzie wyjątkowe w tym miejscu. W pubie znajdziecie grę w rzutki, dobre wystrojenie wnętrza, a także kilka zabawek dla najmłodszych. Po prostu wpadnij i poczuj blues'a.

luz blues pub

13.4.2013

Targi ogrodnicze na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Rolniczego

targi ogrodnicze

8.4.2013

Targi ogrodnicze na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Rolniczego

13 oraz 14 kwietnia bieżącego roku odbędą się targi ogrodnicze na Wydziale Ogrodniczym na Alejach 29-go Listopada. Wejście na wspaniale przygotowane targi jest darmowe, a na odwiedzających czeka wiele atrakcji: konkursy, degustacje, pokaz aktualnych technologii wykorzystywanych w ogrodnictwie. Zachęcamy aby podczas weekendowego wiosennego rodzinnego spaceru wpaść na targi i zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Więcej informacji uzyskasz klikając w obrazek.

targi ogrodnicze

31.12.2012

Szczęśliwego nowego roku 2013!

29.11.2012

Dołącz do naszego fanpage'a i otrzymuj najświeższe informacje z naszego portalu w wygodny sposób.

29.10.2012

Plantagia blog

Nawiązaliśmy współpracę z blogiem o tematyce prozdrowotnej - Plantagia. W pozytywny sposób zaznajomicie się z szeregiem roślin leczniczych i sposobami na zdrowe życie.

Wejdź i odmień swoje życie na lepsze !

24.10.2012

Wyszukiwarka treści na naszej stronie

Drogi użytkowniku możesz teraz w łatwy sposób wyszukiwać treść na naszej stronie, wystarczy kliknąć w niebieski przycisk na prawym panelu.

Witamy na stronie głównej - trwa aktualizacja silnika.

28.08.2012

Startujemy z tworzeniem strony


Starsze wpisy cześć 1

Stare wpisy na głównej

24.2.2016

Śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis L.

Śnieżyczka przebiśnieg Już pojawiły się przebiśniegi! Warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć się tym niewielkim roślinom, ponieważ są to jedne z pierwszych kwiatów w ogrodach i parkach.

24.1.2016

Tymianek pospolity Thymus vulgaris L.

Tymianek pospolity Thymus vulgaris Czy istnieje substancja silniejsza od współczesnych antybiotyków ?? Tak, oczywiście, jest nią ziele tymianku pospolitego. Tymianek posiada silnie właściwości antybiotyczne, szczególnie na paciorkowce oporne na współczesne, syntetyczne antybiotyki, a także potrafi wymieść z organizmu grzyby candida i inne. Dzięki tym właściwościom tymianek posiada także właściwości konserwujące żywność, czyli jest naturalnym i zdrowym konserwantem żywności. Tymianek posiada tak wiele zastosowań, że trzeba o nim po prostu przeczytać w tym artykule!

18.1.2016

Wierzba purpurowa Salix purpurea L.

Zaraz po czosnku wierzba purpurowa jest jedną z ważniejszych roślin dla medycyny i farmacji. Zawarte w korze substancje działają jak naturalny antybiotyk. Ponadto odwary z kory wierzby purpurowej to niezastąpiony sprzymierzeniec w walce z wirusem grypy i przy przeziębieniach. Od dawna wierzbę wykorzystywano do produkcji leków naturalnych oraz współcześnie do leków półsyntetycznych - np. aspiryny. Salicyna zawarta w korze działa podobnie od aspiryny, ale jest od niej lepsza, ponieważ nie powoduje skutków ubocznych dla organizmu. Obecnie wierzba purpurowa oprócz zastosowań farmakologicznych jest wykorzystywana w wikliniarstwie

9.1.2016

Liść (Botanika)

Przyszedł czas na opisanie najważniejszego dla Życia na Ziemi elementu środowiska - czyli liścia. Liść to organ roślin, który związany jest z procesem fotosyntezy i wymiany gazowej. Dzięki fotosyntezie energia świetlna zużywana jest głównie do produkcji węglowodorów oraz tlenu, który jest konieczny do życia wielu organizmów

6.11.2015

Czosnek pospolity Allium sativum L.

Czosnek to jedna z najcenniejszych roślin znanych człowiekowi. Posiada wiele zastosowań, ale głównie jest rośliną, która pozytywnie wpływa na nasz organizm. Przyszedł okres jesienno-zimowy, a z nim - przeziębienia i choroby. Warto zamiast po leki sięgnąć po czosnek, aby uodpornić i wyleczyć nasz organizm.

6.11.2015

Porzeczka czarna Ribes nigrum L.

Poprzedni artykuł dotyczył cięcia porzeczki czarnej, więc przyszła pora na zaprezentowanie artykułu dotyczącego podstawowych wiadomości o tym cennym krzewie. Owoce czarnej porzeczki zawierają ogromną ilość witaminy C oraz przeciwutleniaczy, a przetwory z czarnej porzeczki pomogą nam zapewnić odpowiednią ilość tych składników dla organizmu podczas zimowej pory. Czarna porzeczka słynie ze swojego wyrazistego aromatu, który idealnie komponuje się z deserami oraz napojami alkoholowymi.

4.11.2015

Cięcie porzeczki czarnej

Polska jest jednym z większych producentów owoców czarnej porzeczki. Uzyskanie dobrych i dużych plonów z porzeczki zależy od wielu zabiegów uprawowych, głównie od cięcia. W niniejszym artykule wyjaśniony został cel oraz sposoby cięcia czarnej porzeczki.

27.3.2015

Wschodząca gwiazda roślin leczniczych, czyli Gwiazdnica pospolita Stelleria media (L.) Vill.

Gwiazdnica pospolita Stellaria media

Codziennie mamy do czynienia z roślinami o niezwykłych właściwościach, o których mało wiemy. Gwiazdnica jest przykładem, że niektóre pospolite rośliny, uznawane za chwasty, mogą mieć wiele pożytecznych właściwości i zastosowań. Nie dość, że gwiazdnica zawiera dużo prozdrowotnych związków (witaminy i związki mineralne), to z powodzeniem można z niej robić sałatki, surówki i wiele innych potraw 'na świeżo'. Czy gwiazdnica okaże gwiazdą wśród roślin leczniczych?

12.2.2015

Gospodarstwo ekologiczne Janówka w Maszkowie

Gospodarstwo zarządzane przez panią Małgorzatę i pana Jana Nawieśniaków może służyć za wzorowy przykład ekologicznego gospodarstwa. Zwierzęta oraz rośliny otaczane są wyjątkową opieką, ponieważ właściciele produkują z nich zdrową żywność dla siebie i innych.

20.1.2015

Hyzop lekarski Hyssopus officinalis L.

Hyzop lekarski Hyssopus officinalis

Hyzop to półkrzew, który można z powodzeniem uprawiać w polskich warunkach. Odznacza się wysoką zawartością olejków eterycznych, które odpowiadają za jego wykrztuszające i bakteriobójcze właściwości. Stosowany jest jako przyprawa do wielu dań mięsnych, zup, sosów, potraw z ziemniakami, sałatek itd. Ponadto, hyzop wykorzystywany jest w przemyśle alkoholowym do produkcji win, wermutów i gorzkich likierów. Gdy jednak zapomnimy wykorzystać hyzop do leczenia lub w kuchni, to może posłużyć jako roślina ozdobna.

3.12.2014

Rokitnik zwyczajny Hippophae rhamnoides L.

Rokitnik zwyczajny hippophae rhamnoides

Krzew lub niskie drzewo o równie szerokim zastosowaniu, co bez czarny. Zawiera dużo witaminy C, która jest w miarę odporna na rozkład podczas gotowania lub suszenia. Rokitnik polecany jest przy chorobach związanych ze skórą, żołądkiem, błonami sluzowymi, a- i hiperwitaminozie. Z owoców rokitnika można przyrządzić oryginalne i zdrowe desery oraz alkohole smakowe. Roślina mało wymagająca i odporna na niekorzystne warunki miejskie. W najbliższym czasie rokitnik powinien zyskiwać coraz większą popularność.

1.12.2014

Grążel żółty Nuphar lutea (L.) Smith

Grążel żółty to trwała roślina wodna. Stosowana jest jako ozdobna roślina do płytkich (0,5-3 m) stawów parkowych, gdyż posiada pachnące jabłkami, żółte kwiaty. Grążel dawniej wykorzystywany był homeopatii i jako roślina lecznicza, jednak aktualnie jest gatunkiem objętym całkowitą ochroną i możemy go nabyć z jedynie upraw. Grążela możemy podziwiać w parkach i na naturalnych stanowiskach.

30.5.2014

Projekt aranżacji szklarni

Projekt szklarni ogrodowej

Projekt dotyczy zagospodarowania szklarni o powierzchni 25m^2 w rośliny i przedmioty ogrodnicze.

18.5.2014

Cięcie maliny (sadownictwo)

Cięcie maliny

Cięcie to jeden z podstawowych zabiegów w uprawie malin, szczególnie odmian owocujących na pędach jednorocznych. Wspomniany zabieg poprawia pokrój roślin, ułatwia zbiór i zapobiega chorobom i szkodnikom malin. W artykule wyjaśnione są różnice w cieciu malin owocujących na pędach jednorocznych i dwuletnich.


18.5.2014

Projektowanie prostego modelu drzewa w programie blender

Model drzewa blender

Projektowanie z wykorzystaniem programów komputerowych jest dzisiaj normą. Ten prosty poradnik pokaże w jaki sposób zaprojektować drzewo i nauczy jednocześnie obsługi programu Blender. Blender, pomimo że jest darmowy, używany jest przez wielu specjalistów, a jego obsługa jest ceniona w firmach zajmujących się wizualizacją projektów.

15.5.2014

Ogród Biblijny w Proszowicach

Ogród Biblijny proszowice

Ogród Biblijny w Proszowicach został utworzony jako pierwszy tego typu ogród w Polsce. Oficjalne otwarcie ogrodu odbyło się w 2008 roku. Projektantami i głównymi wykonawcami są dr hab. inż. Zofia Włodarczyk i dr inż. arch. Leszek Bylina.

7.4.2014

Torf - Podłoże ogrodnicze

Torf

Torf jest materiałem organicznym powstającym w wyniku powolnych strukturalnych i chemicznych przemian roślinności bagiennej. W torfach o niskim stopniu rozłożenia w warunkach wysokiej wilgotności oraz słabego dostępu powietrza, zachodzą przemiany nagromadzonej biomasy nazywane humifikacją.

17.3.2014

Antybiotyki pochodzenia roślinnego alternatywą dla obecnie stosowanych antybiotyków

Naturalny antybiotyk

Na wielu stronach o tematyce ziołowej lub ogrodniczej podawane są informacje na temat antybiotycznych (bakteriobójczych) właściwości roślin. Czy zastanawialiście się skąd się biorą te bakteriobójcze właściwości? Które rośliny najlepiej zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów? Czy antybiotyki pochodzenia roślinnego to fanaberia ekoludków? Od dawien dawna rośliny były używane do leczenia ran przez naszych przodków. Okazuje się, że korzystali z najlepszych dostępnych wtedy antybiotyków. Antybiotyki pochodzenia roślinnego będą przeżywać swój renesans, a dlaczego? o tym dowiecie się w tej prezentacji.


1.1.2014

Glifosat

Został wprowadzony na rynek przez firmę Monsanto w 1974 roku, natomiast w Polsce został zarejestrowany dopiero w 1979 roku. Bardzo szybko stał się popularnym środkiem do zwalczania chwastów dzięki swojej skuteczności, szerokiemu spektrum zwalczania roślin jedno- i dwuliściennych oraz wieloletnich, a także niskiemu oddziaływaniu na środowisko. Obecnie związek ten stosowany jest w ponad 130 krajach na świecie, i wykorzystywany przy uprawie ponad 100 gatunków o znaczeniu gospodarczym.

19.11.2013

Miłorząb dwuklapowy Ginkgo Biloba

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb posiada bardzo powolny wzrost, czasami nawet brak rocznych przyrostów. Drzewo to jest odporne na zanieczyszczenia i nie posiada groźnych chorób i szkodników. Bardzo dobrze znosi cięcie i strzyżenie. W niektórych "zachodnich" miastach cięte są co roku - pomimo nieciekawego początkowego wyglądu, drzewa później wykazują swoją dekoracyjnie ulistnioną koronę.

17.11.2013

Cis pospolity Taxus baccata

Cis pospolity taxus baccata

Cis pospolity to jedna z popularniejszych roślin w naszych ogrodach. Długowieczny, Zimozielony!, daje pokarm dla ptaków - dzięki czemu mamy nowych przyjaciół w naszym ogrodzie i jest o wiele bardziej dekoracyjny od żywotników.

4.5.2013

Bluszczyk kurdybanek Glechoma hederacea

Bluszczyk kurdybanek Glechomahederacea

Bluszczyka kurdybanka można już spotkać kwitnącego na łąkach. Warto podczas spaceru poświęcić mu trochę uwagi, ponieważ jest to roślina posiadająca walory dekoracyjne, ale także właściwości lecznicze. Wyciągi z ziela pobudzają wydzielanie soków trawiennych, zwiększają wydzielanie żółci i ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy, wpływając pozytywnie na trawienie pokarmu. W drodze badań zauważono, że stosowanie wyciągów z Bluszczyka kurdybanka pośrednio zapobiega powstawaniu kamieni cholesterolowych.

28.4.2013

Rośliny kwitnące na wiosnę

Cebulica syberyjska Scilla siberica

Wiosna to okres kiedy wszystko wokół nas budzi się do życia. Bardzo łatwo rozpoznać rośliny po kwiatach, ale często zdarza się tak, że kwitną one bardzo krótko np. krokus. Warto zwrócić uwagę na piękne kolory i zapachy tych kwitnących roślin. W linku wykaz roślin kwitnących wiosną

18.4.2013

Adiantum delikatne Adiantum tenerum

Adiantum delikatne Adiantum tenerum

Roślina ozdobna: roślina doniczkowa, do okien kwatowych, zieleń cięta, wąskie parapety. Potrzebuje dużo wilgoci i nie lubi wapnia w podłożu.

18.4.2013

Podbiał pospolity Tussilago farfara

Podbiał pospolity Tussilago farfara

Bylina kwitnąca teraz wiosną na żółto przed rozwojem liści. Posiada działanie wykrztuśne, osłaniające, łagodzące przy uporczywych napadach kaszlu.

17.4.2013

Bazylia pospolita Ocimum basilicum

Bazylia pospolita ocimum basilicum

Ziele bazylii jest szczególnie używane w kuchni francuskiej i indyjskiej. Bazylia świeża jak i suszona jest popularną przyprawą wielu dań. Korzenny aromat bazylii dobrze komponuje się z czosnkiem, takie połączenie stosowane jest do sałatek, białych sosów, sosu włoskiego i potraw z rejonu Morza Śródziemnego.

17.4.2013

Ułudka wiosenna Omphalodes verna

ułudka wiosenna

Ułudka wiosenna to jedna z pierwszych pojawiających się wiosną bylin. Charakteryzuje się drobnymi niebieskimi kwiatami podobnymi do kwiatów niezapominajki. Stosowana jest jako bylina okrywowa, lub na kobierce.

13.4.2013

Niemczewscy szklarnia

Niemczewscy szklarnia

Zdjęcia z wyjazdu do szklarni zakładu ogrodniczego Niemczewscy.

1.2.2013

Warzywnik, Ogród działkowy

Warzywnik towarzyszy ludzkości od momentu gdy człowiek zadecydował o zmianie trybu życia z wędrowniczego na osiadły. Początkowo człowiek zajmował się zbieractwem i eksploatacją miejscowych roślin, lecz wraz ze zwiększaniem się populacji powstał problem zaopatrzenia jej w żywność.

28.1.2013

Muszkatałowiec korzenny - Myristica fragrans Houtt.

Gałka muszkatołowa używana jest do przyprawiania czekoladowych kremów, budyniów, słodyczy, ciast wigilijnych, kompotu z gruszek, pieczonych jabłek, śliwek i moreli. Gałka muszkatołowa używana jest do robienia potraw mięsnych,w tym także rybnych. Niektóre osoby dodają jej do zup, bulionów, pasztetów, sznycli po wiedeńsku.

11.1.2013

Nefrolepis wyniosły - Nephrolepis exaltata

Nefrolepis jest łatwy w uprawie i mało wymagający. Należy zapewnić mu stałą umiarkowaną wilgotność podłoża, przy czym należy pamiętać aby nie należy podlewać go wodą wodociągową. Bardzo ładnie prezentuje się na ścianach i meblach.

14.11.2012

Barwinek mniejszy - Vinca minor L.

Barwinek mniejszy to rzadko uprawiana roślina. Posiada ozdobny pokrój oraz urocze niebieskie kwiaty, ale również jest ciekawą rośliną leczniczą. Wpływa pozytywnie na układ krwionośny i zapamiętywanie...

24.10.2012

Babka lancetowata - Plantago lanceolata L.

Sok wyciśnięty z liści kilka razy dziennie po łyżeczce jako środek wykrztuśny. Można podawać z mlekiem i miodem. Sok można stosować także w nieżytach żołądka i jelit, biegunkach, w chorobie wrzodowej (przy normalnej lub obniżonej kwaśności żołądka), w przewlekłym zapaleniu nerek i pęcherza.

12.10.2012

Mieczyk ogrodowy - Gladiolus hybridus

Mieczyki najlepiej uprawiać w drugim lub trzecim roku po oborniku. Bulwocebule sadzi się ręcznie "pod znacznik" lub maszynowo. Wiosną przed wysadzeniem należy zbronować pole i rozsypać 4 kg superfosfatu i soli potasowej na 100m^2. Nawozimy azotem pogłównie 3-4 tygodnie po sadzeniu.

6.10.2012

Kozłek lekarski - Valeriana officinalis

Roślina lecznicza o działaniu uspokajającym (walepotriaty - estry irydoidów), rozluźniającym, przeciwskurczowym, rozkurczowym na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, przeciwpadaczkowym, łagodnie psychotropowym...

27.09.2012

Ogólne zasady uprawy roślin ozdobnych

Czytaj dalej...

20.09.2012

Mączniak Prawdziwy Kasztanowca

17.09.2012

Terminy sadzenia geofitów

Koleus Blumego, także Pokrzywka brazylijska - Plectranthus scutellarioides, dawniej Coleus blumei


Starsze wpisy cześć 1

Menu :