Cytowanie treści przy pomocy znaczników mikrodanych schema.org

Tworząc, a później publikując, treść w Internecie, w pewnym momencie spotkamy się z problemem użycia znaczników mikrodanych. Znaczniki te ułatwiają wyszukiwarkom oraz przeglądarkom sklasyfikowanie treści strony w celu lepszego wyświetlenia lub prezentowania wyników wyszukiwania informacji. Dodatkową zaletą znaczników może być powiązanie treści na stronie z innymi danymi, przez co zapobiega się plagiatowi, a także zwiększa się popularność danego dzieła i twórcy.

Pisząc artykuły w sieci, używamy znaczników html (w tym metadane w nagłówku), które mogą przekazać wyszukiwarce niewielką ilość informacji o zawartości strony, na przykład kto jest autorem strony, tytuł strony, język strony oraz słowa kluczowe i krótki opis zawartości. Te podstawowe informacje o stronie były bardzo przydatne 5-10 lat temu, obecnie w dobie specjalizacji Internetu są niewystarczające, a nawet można poprzez ich zastosowanie oszukiwać wyszukiwarki. Dodatkowo wyszukiwarki muszą analizować treść strony i linków, porównywać je z danymi ze znaczników początkowych i na ich podstawie, poprzez specjalne algorytmy, sklasyfikować treść strony, a nawet całych portali. Na ratunek przyszedł komplet znaczników mikrodanych schema, które klasyfikują i uzupełniają informacje o zawartości strony. Dzięki tym znacznikom mikrodanych wyszukiwarki mogą "głębiej" sklasyfikować stronę np. czy dana strona jest o naprawach samochodów z czasów PRL, czy o filmach z samochodami z czasów PRL. Znaczniki te "prawie" nie zmieniają wyglądu i treści strony, ale znacznie pomagają wyszukiwarkom zrozumieć treść na nich zapisaną. Powstaje pytanie, czy przy tak zaawansowanych algorytmach wyszukiwarek warto stosować znaczniki mikrodanych? Dla twórców wysokiej jakości treści takie znaczniki pozwolą na precyzyjne umieszczenie swojego dzieła w Internecie, prawdopodobnie dzięki czemu, nawet po przeniesieniu czy zlikwidowaniu treści, będzie ona w jakiś sposób powiązana z innymi danymi w sieci. Przy oferowaniu dóbr i usług, zastosowanie znaczników mikrodanych może mieć kolosalny wpływ na wyniki np. sprzedaży.

Cytowanie książek

W przypadku cytowania publikacji książkowej Walewski W. 1985. Towaroznawstwo zielarskie. PZWL, Warszawa. można zastosować poniższą formułę:

<li itemprop="citation" itemscope itemtype="http://schema.org/Book">

<span itemprop="author" itemscope itemtype="http://schema.org/Person">

<span itemprop="familyName">Walewski </span>

<span itemprop="givenName">W.</span>

</span>

<span itemprop="copyrightYear">1985</span>.

<cite itemprop="name">Towaroznawstwo zielarskie</cite>.

<span itemprop="publisher">PZWL, Warszawa</span>.

</li>

Cytowanie źródeł internetowych

Oznaczanie źródeł internetowych url'i różni się od pozycji książkowych.

<li itemprop="citation" itemscope itemtype="http://schema.org/CreativeWork">

<cite itemprop="name">Abies alba Mill</cite>.

<span itemprop="publisher"> ITIS</span>.

Protokół dostępu: <a itemprop="url" href="http://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=506607">http://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=506607</a> (dostęp <span itemprop="datePublished"> 24.3.2015</span>)

</li>

Osobiście nie jestem pewny, czy opisane sposoby cytowania są całkowicie prawidłowe, ale przechodzą przez test danych strukturalnych Google.

Cytowany kod jest częścią całości. Przed zastosowaniem tych elementów ze znacznikami, należy umieścić znaczniki inicjujące w kodzie na początku treści artykułu, informujące wyszukiwarki oraz przeglądarki z jakim typem treści mają do czynienia. Dla artykułu znacznikiem inicjującym oraz kończącym określanie mikrodanych będzie <article itemscope itemtype="http://schema.org/Article">tutaj ma się znaleźć TREŚĆ ARTYKUŁU oraz wspomniane cytowania źródeł</article>.

Źródło:
  1. WebSchemas/CitationPromotion. w3.org. Protokół dostępu: (dostęp )

Logo internetowy ogród
Menu :