Gospodarstwo ekologiczne Janówka

Gospodarstwo zarządzane przez panią Małgorzatę i pana Jana Nawieśniaków może służyć za wzorowy przykład ekologicznego gospodarstwa. Zwierzęta oraz rośliny otaczane są wyjątkową opieką, ponieważ właściciele produkują z nich zdrową żywność dla siebie i innych.

Gospodarstwo

Całe gospodarstwo Janówka opiera się głównie na współpracy z naturą. Gospodarze stosują szereg zabiegów pozwalających naturze na kontrolowanie samej siebie. Mianowicie, pan Jan wybudował budki lęgowe dla ptaków, zastosował żywopłot z aronii, który daje pokarm i schronienie ptakom i innym pożytecznym zwierzętom, a także dokarmia ptaki nasionami słonecznika w czasie zimy, kiedy pożywienia dla ptaków jest mało. Ptaki w sezonie potrafią zjeść nawet 5 kilogramów nasion słonecznika. Ptaki odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie całego gospodarstwa, w tym sadu, przed szkodnikami. Kiedyś ptaków było dużo i ludzie niespecjalnie się nimi opiekowali, dzisiaj ptaki coraz rzadziej się spotyka, więc trzeba im umożliwić dogodne warunki do rozwoju, ponieważ są wartościowym sojusznikiem w walce z owadami. Para sikor potrafi złowić do 30 kilogramów owadów w sezonie, jednocześnie regulując ich populacje (szkodliwych oraz pożytecznych owadów) [3]. Odkąd pan Jan nawiązał współpracę z ptakami, nie musi się martwić o uszkodzenia roślin przez szkodniki, a to jest także duża oszczędność, bo nie trzeba kupować środków ochrony roślin.

Pan Jan stosuje nietypowe nocne uprawy gleby, takie jak bronowanie, ponieważ ograniczają one w ten sposób zachwaszczenie pola [2]. Walka z chwastami opiera się głównie na metodach mechanicznych w odpowiednim czasie a także wykorzystując ściółki.

Często w gospodarstwie eksperymentuje się z różnymi naturalnymi substancjami pomagającymi w walce z chorobami i szkodnikami. W gospodarstwie wykonuje się opryskiwanie z użyciem nafty, wyciągów z pomarańczy, skrzypu i czosnku, które zapobiega rozwojowi chorób i zniechęca szkodniki do żerowania na uprawianych roślinach. Na zajęciach terenowych pan Jan pokazywał nam obornik. Nic w tym nie byłoby dziwnego, gdyby nie fakt, że staliśmy przy samym oborniku i niczego nie czuliśmy. Pryzma obornika została skonstruowana w odpowiedni sposób, a także zaprawiona specjalnym biopreparatem EM (Efektywne Mikroorganizmy), który umożliwia lepsze przetworzenie obornika. Patrząc na obornik, można było zobaczyć, że jest on prawie całkowicie "przetrawiony", ponieważ zauważalne były obszary podobne do próchnicy lub silnie rozdrobnionego torfu. Oprócz krowiego obornika, w gospodarstwie używa się także kilku rodzajów gnojówki np z pokrzywy, z dodatkiem czosnku i innych. Pan Jan przyznał, że stosuje również żywe ściółki z pokrzywy, ponieważ pokrzywa zawiera duże ilości białka, które później rozkładane są do związków azotowych i powoli dostarczają uprawianym roślinom składników pokarmowych. Nie zaleca się stosowania ściółek z pokrzywy dla warzyw z grupy cebulowych.

W gospodarstwie państwa Nawieśniaków były dwie krowy, jednak została tylko jedna. Każda z krów miała dla siebie oddzielne pomieszczenie w gospodarstwie. Pan Jan mówił, że krowy darzy wyjątkową troską i stara się by miały jak najlepsze warunki. Krowy to zwierzęta delikatne i niezwykle pożyteczne, dostarczają mleka a także nawozu dla roślin. W gospodarstwie ekologicznym krowa pełni bardzo ważną rolę. Oprócz krów, w gospodarstwie znajdziemy jeszcze kury.

Gospodarstwo ekologiczne to nie tylko praca ale i styl życia. Państwo Nawieśniakowie zgromadzili bardzo dużo literatury o uprawie roślin, hodowli roślin i życia w zgodzie z naturą. Pan Jan zdobył dużo wartościowej wiedzy, którą chętnie się dzieli i jak sam mówi 'wiedza to podstawa'. Pan Jan wierzy, że końcu ludzie zwrócą uwagę na styl życia i odżywiania się, ponieważ pokarm to także lek i powinien być najlepszej jakości, nieprzetworzony i wyprodukowany w sposób nieszkodliwy dla środowiska naturalnego. Gospodarz bardzo chętnie szkoli kolejne pokolenia ogrodników, zachęca do poznawania naturalnych sposobów uprawy i do poszerzania swojego światopoglądu. Gospodarstwo państwa Nawieśniaków może służyć za przykład ekologicznego gospodarstwa, ponieważ całe gospodarstwo jest utrzymane w znakomitym porządku i harmonii z naturą, nie używa się w nim sztucznych środków do ochrony roślin*, organizmów genetycznie modyfikowanych oraz sztucznych nawozów roślin, a gospodarze swoją postawa godnie reprezentują idee produkcji zdrowej żywności.

Pan Jan zaczynał swoją przygodę z rolnictwem ekologicznym od zera i ponosił kilka porażek, jednak teraz nie żałuje i cieszy się z wyboru, ponieważ zmienił swoje życie na lepsze. Pan Jan przekazuje także swoje rady i mówi żeby nigdy się nie poddawać, bo człowiek ceni bardziej i szanuje coś co zdobył ciężką pracą.

Pan Jan i pani Małgorzata prowadzą wiele upraw, między innymi pomidorów, marchwi, malin, truskawek, śliw, bazylii, aronii, buraków ćwikłowych, cebuli, czosnku, ogórków, pietruszki, sałaty, endywii, ziół i wiele innych [4].

Dane kontaktowe do gospodarstwa Janówka [4]

Adres:

Maszków 112

Małopolskie, Krakowski

32-095, Iwanowice

Źródło
  1. Ćwiczenia terenowe, 3.10.2014, opieka dr hab.inż. Ewa Capecka
  2. Ograniczanie zachwaszczenia w gospodarstwie ekologicznym (część II). Protokół dostępu: http://www.lodr.pl/doradztwo/ekologia/ekologia-na-wsi/833-ograniczanie-zachwaszczenia-w-gospodarstwie-ekologicznym-cz-i-2 (dostęp 3.3.2015)
  3. Kreuter M., Terpińska-Ostrowska H. (red.) 1998. Ogród w zgodzie z naturą. Elipsa, Warszawa.
  4. Ekolistek. Protokół dostępu: http://www.ekolistek.pl/producent-ekologiczny/jan-i-malgorzata-nawiesniak-malopolskie-krakowski-maszkow-687/
Menu :