Kwiat

Kategoria: Ogrodnictwo > Sadownictwo

Definicja:

Kwiat (z łac. Flos) jest to część rośliny wyższej służąca do rozmnażania generatywnego, z której po zapyleniu może powstać jadalny owoc [1].

Kwiaty czereśni

Kwiaty czereśni

Budowa kwiatu

-Płatki korony - mają za zadanie zwabiać owady i pośrednio ochraniać delikatne wewnętrzne części kwiatu takie jak zalążnia.

-Pręciki - męski organ płciowy [1], zbudowany z nitki pręcika, główki zawierającej pylniki, łącznika oraz komór pyłkowych. Służy do produkcji pyłku, który może posłużyć do zapylenia i wydania owoców (*Można też zmusić roślinę do owocowania poprzez opryskiwanie roślin roztworami hormonów).

-Słupek - żeński organ płciowy [1], zbudowany jest ze znamienia, szyjki i zalążni. Po zapyleniu pyłkiem i zapłodnieniu ze słupka może powstać owoc.

-Działki kielicha - pełnią rolę ochronną i asymilacyjną.

-Nekatarniki - mają za zadanie zwabiać owady.

-Zalążnia - z przekształconej zalążni powstaje owoc wraz z nasionami.

Zawiązywanie kwiatów

Zawiązywanie pąków kwiatowych odbywa się na jesień roku poprzedzającego. W czasie zimy kwiaty są stanie spoczynku, aż do wiosny. Powstawanie pąków kwiatowych nie jest do końca wyjaśnione, ale sądzi się, że jest zależne od stężenia hormonów roślinnych i asymilatów (cukry) oraz nasłonecznienia danej powierzchni rośliny.

W pręcikach i słupkach znajdują się hormony rozrodcze [1]

Kwitnienie:

Kwitnienie wszystkich roślin sadowniczych w Polsce przypada na wiosnę. Jeżeli kwitnienie rozpocznie się zbyt wcześnie, to istnieje ryzyko przemarznięcia kwiatów. Aby opóźnić kwitnienie stosuje się zabieg bielenia pni, lub opryskiwanie hormonami roślinnymi, aby opóźnić rozpoczęcie wegetacji przez roślinę.

Ochrona kwiatów przed mrozem

Jeżeli podczas kwitnienia temperatura powietrza spadnie do temperatury która powoduje uszkodzenia dla kwiatów danego gatunku, to stosuje się kilka zabiegów chroniących kwiaty przed trwałym uszkodzeniem m.in:

Zraszanie, polewanie wodą drzewek - zamarzająca woda oddaje energię do otoczenia w postaci ciepła, przez co temperatura kwiatów jest wyższa niż zimnego powietrza, dodatkowo lód jest w miarę dobrym izolatorem (materiał który słabo przewodzi ciepło/zimno). Zraszać należy stopniowo objeżdżając kilkadziesiąt razy sad (należy powtarzać zraszanie podczas przymrozku).

Ogrzewanie powietrza specjalnymi palnikami, ogrzewaczami z nadmuchem - powoduje ogrzewanie powietrza wśród drzew.

Stosowanie środków chemicznych np. Asahi SL

Stosowanie stacjonarnych lub mobilnych wiatraków do mieszania powietrza w sadzie - wyżej położone powietrze jest cieplejsze niż to na wysokości kwitnących drzew, różnica ta może wynosić kilka stopni, około 1-4°C.

Należy pamiętać, że kwiaty w zależności od gatunku, odmiany mają różną tolerancję na niską temperaturę, jak również ta tolerancja zależy od warunków uprawy: nawożenie, stanowisko i zdrowotności drzew.

Pokrewne artykuły

Owoc (sadownictwo)

Źródło:
  1. . Roślinne leki ludowe. Ludowa Spółdzielnia wydawnicza, Warszawa.
Menu :