Kompost, Ziemie kompostowe

Kategoria: Podłoża ogrodnicze, ziemie ogrodnicze

Kompost szkółkarski pryzma

Pryzma kompostu w szkółce

Opis

Kompost zwykły, gospodarski - Do sporządzenia kompostów używane są nawozy zwierzęce, odpadki ogrodowe, kuchenne i wszelkie inne materiały zasobne w substancję organiczną (chwasty, łęty, liście, zmiotków). Zgromadzone materiały poddaje się procesowi kompostowania, czyli fermentacji resztek organicznych przy dostępie powietrza. Kompost podczas kompostowania powinien być cały czas wilgotny. Kompostowanie przeprowadza się w specjalnych konstrukcjach nazywanych kompostownikami lub na pryzmach. Długość procesu kompostowania uzależniona jest od warunków i rodzaju materii organicznej, ale zwykle trwa od kilku miesięcy do roku [4].

Kompostowanie odpadków najlepiej jest rozpocząć w lecie. Zaleca się, aby przerabiać kompost co miesiąc. Przed zimą należy kompost zabezpieczyć przed przemarznięciem: folią, słomą lub łętami [4].

Prawidłowo przygotowany kompost zawiera dużą ilość substancji odżywczych dla roślin, próchnicy, a także posiada ciemny kolor [2]. Próchnica zawarta w kompoście poprawia buforowość i pojemność wodną podłoży [3]. W przypadku kompostów miejskich (przemysłowych) może zaistnieć ryzyko wystąpienia substancji balastowych takich jak, chlorek sodu i metale ciężkie. Ze względu na użycie różnych materiałów do produkcji kompostu, może on zawierać nasiona chwastów, szkodniki oraz patogeny [1]. Komposty używane są przede wszystkim jako cenny nawóz organiczny. Stosowanie kompostu poprawia plon roślin oraz ich odporność na patogeny. Dobrze rozłożony kompost można wykorzystać w uprawie roślin ozdobnych, do siewu, uprawach ekologicznych i produkcji rozsady. Kompost jest szczególnie polecany w uprawie pomidorów [], ogórków, cebuli, sałaty, szpinaku i rzodkiewki [4]. Komposty wykorzystywane są także jako dodatek do innych podłoży np. do torfu w stosunku 1:3 [1,2].

Kompost stosuje się w dawkach mniejszych od obornika - od 10 do 20 ton na hektar. Kompost z glebą należy wymieszać przy użyciu kultywatora [4].

Rodzaje kompostów
  • Kompost zwykły , gospodarski [4]
  • Kompost torfowy [4]
  • Kompost torfowo-obornikowy [4]
  • Kompost torfowyo-fekaliowy [4]
  • Kompost torfowo-gnojówkowy [4]
  • Kompost z torfu i zielonej masy roślinnej [4]

Oprócz wymienionych wyżej można spotkać wiele innych rodzajów kompostów np. z dodatkiem nawozów mineralnych.


Pokrewne artykuły

Źródło:
  1. Chohura P. 2007. Podłoża ogrodnicze, Plantpress, Kraków.
  2. Heynitz K. 1998. Kompost w ogrodzie, Otylia, Nakło nad Notecią.
  3. Seitz P. 1994. Kompost, ściółka, nawozy zielone. Multico, Warszawa.
  4. Kępkowa A., Janiszowska I., Mańczak M. 1971. Warzywnictwo. PWRiL, Warszawa.
Menu :