Energia kiełkowania nasion
Definicja
Energia kiełkowania - jest to wartość procentowa od 0 do 100, nasion normalnie skiełkowanych w okresie, w którym kiełkowanie nasion danego gatunku osiąga maximum, czyli większość nasion (z reguły nie wszystkie) zdolnych do kiełkowania - wykiełkuje.
Za normalnie skiełkowane nasiona uznaje się siewki które wypuściły zdrowy (nieporażony przez choroby), nieuszkodzony korzonek, oraz (zależnie od gautnku rośliny) epikotyl lub hipkotyl.
Daną ilość nasion (zwykle 400 sztuk) wysiewa się do pojemnika z odpowiednimi warunkami dotyczącymi podłoża, wilgotności, temperatury i światła. Oznaczenie energii kiełkowania nasion należy wykonać w czterech próbach (4x100 lub 50x8) jednocześnie i obliczyć z nich średnią arytmetyczną. Zazwyczaj jest to krótki okres czasu, ustalony osobno dla każdego gatunku rośliny.
Przykładowo, do oznaczenia EK żyta, pszenicy, jęczmienia obliczenia wykonuje się po 4 dniach od wysiania nasion do pojemnika.
Wysoka energia kiełkowania oznacza szybkie i wyrównane wschody (kiełkowanie) w warunkach polowych.
Laboratoryjną ocenę nasion można przeprowadzić w stacjach oceny nasion (SON), które korzystają z międzynarodowych metod oceny, ustalonych przez Międzynarodowy Związek Oceny Nasion (ISTA)[2].
Istnieje możliwość nabycia polskiego opracowania Międzynarodowych Przepisów Oceny Nasion przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin
Artykuły pokrewne:
Gleba i ziemie pomocnicze (Rośliny ozdobne)
- Jabłoński B. (Red.) 1982. Ogólna uprawa roli i roślin. PWRiL, Warszawa.
- Lityński M. 1963. Warzywnictwo. PWRiL, Warszawa.
- International Seed Testing Association - ISTA. Protokół dostępu: http://www.seedtest.org/en/home.html
- Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Protokół dostępu: http://www.ihar.edu.pl/polska_wersja_miedzynarodowych_przepisow_oceny_nasion_ista.php