Podlewanie roślin pokojowych

Rośliny pokojowe wymagają starannej opieki, szczególnie regularnego i prawidłowego podlewania.

Woda jest niezbędnym elementem życia wielu organizmów, w tym także roślin. W naturze rośliny zazwyczaj same pobierają wodę z otoczenia - podczas deszczu, z gleby i wód gruntowych, oraz z przepływającej wody przy brzegach zbiorników. Rośliny umieszczone w pojemnikach i umieszczone wewnątrz pomieszczeń zdane są na podlewanie przez człowieka, rzadziej przez maszyny. Wystawienie roślin doniczkowych na balkon, taras lub do ogrodu bez podlewania i poleganie tylko na opadach atmosferycznych jest rzadko praktykowane.

Rola wody u roślin

Woda pełni u roślin bardzo wiele funkcji, jednak najważniejszą z nich jest udział w procesie fotosyntezy. Podczas fotosyntezy składniki cząsteczki wody oraz dwutlenku węgla pod wpływem energii słonecznej łączą się tworząc proste cukry, a także uwalniając cząsteczkowy tlen. Tkanki roślin zawierają 75-95% wody. Bez wody w tkankach nie byłaby możliwa do przeprowadzenia żadna reakcja chemiczna, ani transport składników potrzebnych do reakcji i różnych procesów życiowych rosliny. Tylko 2% pobranej wody wchłaniane jest do organizmu rośliny, reszta wody jest wytranspirowana lub wydzielana w różnych postaciach. Woda bierze udział w transporcie produktów fotosyntezy wewnątrz tkanek, ale także wielu składników pokarmowych pobranych przez korzenie.

Objawy niedoboru wody

Gdy nie ma wody w podłożu lub podłoże jest zasolone, korzenie nie pobierają wody. Brak wody dostarczanej przez korzenie nie jest jeszcze dla rośliny problemem. Jeżeli roślina posiada zapasy wody wewnątrz specjalnych komórek, to jest w stanie przez pewien okres czasu normalnie funkcjonować. Dopiero przy obecności kilku czynników: braku wody w podłożu lub powietrzu, wysokiej temperatury oraz światła słonecznego i wietrze, rośliny mogą więdnąc na skutek obniżenia się ciśnienia wewnątrzkomórkowego. Zbyt długi stan obniżonego ciśnienia wewnątrz komórek może doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Najczęstsze objawy niedoboru wody u roślin to więdniecie, usychanie, brązowienie końcówek liści, opadanie lub gubienie liści, usychanie i odpadanie kwiatów, marszczenie się powierzchni organów roślinnych. Co ciekawe podobne objawy występują przy nadmiarze wody w podłożu, jednak różnica jest taka, że korzenie duszą się lub zagniwają przez co roślina nie jest w stanie pobrać przez korzenie ani składników pokarmowych, ani później wody.

Jak podlewać rośliny?

Nie podlewa się roślin ozdobnych wodą prosto z kranu ze względu na dużą zawartość chloru, soli wapnia i magnezu oraz zbyt niską temperaturę. Woda zawierająca sole różnych związków, w ilości ponad 300 mg/litr, jest wodą twardą i nie nadaje się do podlewania. Najlepsza do podlewania roślin doniczkowych jest woda deszczowa lub studzienna (nie zawsze).

Wodę leje się na podłoże jak najdalej od łodygi. Wylanie wody na liście może prowadzić do infekcji (szczególnie jeżeli jest to woda brudna) oraz do powstawania plam z osadem. Młode rosliny zwykle podlewa się od góry doniczki, starsze rośliny z głębokim systemem korzeniowym podlewamy od dołu, na spodek. Istnieją rośliny wrażliwe na polanie wodą ich organów np. cyklamen perski może zagniwać, gdy poleje się wodą jego bulwy. Rośliny zaleca się podlewać o stałej porze, najlepiej rano lub wieczorem. Nie podlewa się roślin w pełnym słońcu i wysokiej temperaturze, gdyż wtedy rośliny mogą dostać szoku termicznego.

Lepiej jest podlewać rośliny rzadziej, a obficie, dzięki temu woda jest w stanie wyprzeć z podłoża zalegający dwutlenek węgla i zastąpić go świeżym powietrzem.

Powszechnie uznaje się, że przelanie roślin wodą jest dla nich bardziej szkodliwe od zasuszenia.

Kiedy podlewać?

Doświadczeni ogrodnicy czują kiedy rośliny potrzebują wody lub podlewają rośliny codziennie, jednak początkujące osoby mogą mieć problemy ze stwierdzeniem kiedy podlać rośliny. Jednym ze sposobów na sprawdzenie kiedy brakuje wody roślinom jest pukanie w brzeg doniczki. Jeżeli przy pukaniu wydobywa się głośny, pusty dźwięk, to należy zasilić rośliny w wodę.

Wymagania wodne roślin

Rośliny dzieli się na następujące, podstawowe grupy:

  • kserofity - do tej grupy zalicza się np. kaktusy, które gromadzą wodę w tkankach i potrafią bardzo niewiele wody transpirować, przez co ich wymagania wodne są niskie
  • higrofity - to rośliny, które potrzebują dużej ilości wody np. Cibora, Widniczka. Często higrofity trzeba zasilać obficie wodą codziennie
  • mezofity - grupa roślin o umiarkowanych wymaganiach wodnych. Wśród tej grupy znajduje się wiele roślin pokojowych. Mezofity mają największe zapotrzebowanie na wodę podczas wzrostu i kwitnienia.

Powrót do Kwiaciarstwo

Źródło:
  1. 1990. Rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Chemil, Warszawa.

Logo internetowy ogród
Menu :