Nazwa gatunkowa: Szparag pierzasty - Asparagus setaceus (Kunth) Jessop [5]

Inne nazwy: Asparagus pierzasty [1], Asparagus plumosus Bak. [2,4,5]

Rodzina: Szparagowate - Asparagaceae [4,5], Liliowate - Liliaceae [2]

Szparag pierzasty Asparagus plumosus

Szparag pierzasty

Morfologia:

Wysokość: .

Kwiaty: .

Owoce: czerwone jagody [1].

Łodyga: drobne igiełkowe jasnozielone gałęziaki [1].

Liście: łuskowate [2], przekształcone w igiełkowe gałęziaki [1]. Gałęziaki wyrastają pojedynczo lub po kilka z kątów łusek [2].

Nasiona: czarne, w 1g mieści się 20-40 sztuk, dojrzewają 6mcy po zapyleniu.

Korzenie:

Biologia:

Długość życia rośliny: roślina wieloletnia [1].

Typ rośliny: bylina [1].

Kwitnienie: .

Rozmnażanie: podział rośliny lub siew nasion [1].

Ekologia:

Pochodzenie: strefa podzwrotnikowa Afryki [1], Przylądek Dobrej Nadziei

Uprawa/Ochrona:

Stanowisko: ze światłem rozproszonym, należy unikać południowych okien [1]

Podłoże: próchniczne, ciepłe, przepuszczalne, z dodatkiem gliny, pH 5,5-6,5. Do siewu używa się torfu lub ziemi liściowej,a do dalszej uprawy z powodzeniem można użyć ziemi znormalizowanej (glina,torf,piasek - 2:1:1).

Nawadnianie: normalne, młode rośliny dwa razy dziennie spryskujemy / zraszamy wodą. Po przesadzeniu roślin intensywnie je podlewamy [1].

Nawożenie: średnie; stopniowo po pierwszym pikowaniu, co 10-14 dni nawozami o zwiększonej dawce azotu (N) [1]. Składniki w mg/l podłoża: N-NO3 100-150, P 125-200, K 300-450

Temperatura w szklarni: młode rośliny 15-20°C, podczas wegetacji 25°C, podczas spoczynku zimowego 10-15°C [1].

Termin siewu: styczeń-luty (I-II)

Rozstawa przy siewie: 1 cm x 3 cm (w rzędzie x między rzędami)

Przed siewem moczymy nasiona przez 2 doby w ciepłej wodzie, wysiewamy do skrzynek z torfem i piaskiem w rozstawie 1x3 cm. Na wysiane nasiona należy położyć cienką warstwę lekkiego i przepuszczalnego podłoża: torfu lub ziemi liściowej z piaskiem. Skrzynki z nasionami umieszczamy w pomieszczeniu o temp. 15-20°C. Po około 5 tygodniach należy pikować młode siewki do nowych skrzynek w rozstawie 2x3 cm. W sierpniu młode rośliny przesadzamy do doniczek 7-8 cm i zwiększamy temperaturę do 18-20°C. W drugim roku uprawy przesadzamy rośliny do doniczek o średnicy 16-18 cm. Do sprzedaży najlepiej nadają się rośliny w doniczkach 12 cm.

Podział starszych roślin nie jest opłacalny w produkcji szklarniowej.

Rozmnażanie podobne jak u A. sprengeri - poprzez podział starszych osobników lub siew nasion [1]. Do uprawy używa się lżejszego podłoża z dodatkiem ziemi inspektowej (o ile to możliwe).

W czasie zimowego spoczynku należy ograniczyć temperaturę do 15°C i oszczędniej podlewać i nawozić rośliny. Przy wyższej temperaturze w warunkach domowych asparagusa trzeba podlewać częściej i wystawić do światła (ale nie w pełnym słońcu) [1].

Co 2-3 lata należy szparagi przesadzić i jednocześnie ograniczyć system korzeniowy. Po przesadzeniu rośliny intensywniej podlewamy i nawozimy [1].

Szparagi na zieleń ciętą: Cięcie pędów można rozpocząć po roku uprawy i eksploatowanie roślin może trwać 2-5 lat. Tnie się tylko dobrze wykształcone pędy - młode szybko więdną i są nietrwałe. Na ciętych roślinach zostawiamy po jednym dużym pędzie. Z jednej rośliny w ciągu roku można uzyskać 100-150 g pędów (mniej niż u A. sprengeri, ale za to cena jest wyższa).

Choroby: Zgnilizna fuzaryjna korezeni (Fusarium sp.) - młode rośliny podlewamy 2% roztworem Kaptanu, Cynkotoxu lub Sadoplonu 75.

Szkodniki: Przędziorki, Wciornastki i Tarczniki (zwalczamy Temikiem)

W warunkach domowych szparagi można w czasie lata wystawiać w mniej słoneczne dni na tarasy i balkony. Szparagi bardzo dobrze reagują na dostęp do świeżego powietrza [1]

Zastosowanie:

Kwiaciarstwo: Roślina ozdobna, popularna roślina doniczkowa uprawiana w mieszkaniach, dekoracja pomieszczeń, zieleń cięta (bukieciarstwo) [1].

Zdjęcia:

Szparag pierzasty Asparagus plumosus Szparag pierzasty Asparagus plumosus

Szparag pierzasty

Szparag pierzasty

Szparag pierzasty Asparagus plumosus

Szparag pierzasty

Odmiany i gatunki pokrewne:

Miniaturka Nazwa rośliny
Szparag Sprengera - Asparagus densiflorus - spłaszczone gałęziaki zamiast liści, sztywno i gęsto osadzone gałęziaki na pędzie, roślina ozdobna, doniczkowa [1].
Szparag Sprengera Meyeri Asparagus densiflorus MeyeriSzparag Sprengera 'Meyeri'- Asparagus densiflorus 'Meyeri'
Szparag lekarski Asparagus officinalis Szparag lekarski - Asparagus officinalis L
Źródło:
  1. . Rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Chemil, Warszawa.
  2. . Kwiaciarstwo. PWRiL, Warszawa.
  3. . Kwiaciarstwo. PWRiL, Warszawa.
  4. Asaragus plumosus. ITIS. Protokół dostępu: (dostęp 8.12.2015)
  5. Asparagus setaceus. ITIS. Protokół dostępu: http://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=193453 (dostęp 8.12.2015)
Menu :