Pogorszenie wzroku z dnia na dzień

Uwaga: poniższy artykuł nie stanowi fachowej porady na temat zdrowia ludzkiego organizmu. Poniższych informacji nie należy traktować jako zamiennik wizyty u lekarza. Do zawartych tutaj informacji należy "podchodzić z dużym dystansem". Autor artykułu,a także właściciel wortalu nie ponosi odpowiedzialności za straty na zdrowiu i uszkodzeniach organizmu oraz za straty finansowe w wyniku stosowania poniższych informacji.

pogorszenie wzroku

Trudności z czytaniem

Wstęp

Wzrok jest jednym z ważniejszych elementów funkcjonowania naszego organizmu. Bez dobrego wzroku nie jesteśmy w stanie dobrze i wydajnie pracować, uczyć i bawić się. Od wzroku ludzkiego zależy bezpieczeństwo własne oraz innych ludzi, szczególnie przy produkcji (żurawie, piły itd.) i pracy w branży transportowej (prowadzenie pojazdów). Dopóki mamy idealny wzrok, nie doceniamy jak ogromną rolę odgrywa w naszym życiu. Choć oczy są organami, które dobrze się regenerują, to należy dbać o ich stan i zapobiegać, a także leczyć ich schorzenia zawczasu. Zmniejszenie ostrości, zamazywanie lub zanikanie widzianego obrazu w krótkim okresie czasu może być dla niektórych zaskoczeniem, szokiem, a nawet obiektem drwin. Nie należy lekceważyć pogorszenia stanu naszego zdrowia, a tym bardziej wzroku. Poniżej z własnego doświadczenia opiszę jak postępować w razie pogorszenia wzroku oraz co może być przyczyną, a także jak można niektóre dolegliwości wyleczyć.

Ja postępować?

Zanim rozwinę problem pogorszenia wzroku, napiszę jak należy postępować.


1. Po pierwsze nie panikuj!

Panika w przypadku chorób oczu jest nie wskazana, gdyż może pośrednio pogłębiać wadę. Zdenerwowanie, a tym samym podwyższone ciśnienie krwi może osłabić ostrość widzenia. Niepokój może oddziaływać na ciebie oraz osoby w twoim otoczeniu. Osoby postronne mogą nawet wyśmiewać twoją panikę i traktować cię niepoważnie, przez co wcale sobie tym nie pomagasz. Wystarczy poinformować osoby trzecie, że gorzej widzisz i spytać się czy wiedzą jak można Ci pomóc.


2. Zrezygnuj z wykonywania czynności wymagających dobrego wzroku

Jazda samochodem, a nawet wykonywanie zawodu, który wymaga dobrego wzroku, podczas problemów ze wzrokiem jest wysoce ryzykowna. Poinformuj przełożonych, że nie jesteś w stanie wykonywać powierzonych czynności zawodowych, gdyż może to zagrażać tobie oraz innym pracownikom. Poproś znajomych lub rodzinę, aby pomogli cię bezpiecznie przetransportować z miejsca pracy do domu lub w inne miejsca.

Ogranicz pracę przy komputerze i czytanie, gdyż te czynności wymagają wytężonej pracy oczu. Podobno oglądanie telewizji nie jest szkodliwe, ale nie należy jej oglądać zbyt długo.


3. Zarejestruj się w przychodni lub zarezerwuj wizytę u okulisty

Rejestracje w przychodni oraz konsultacje z lekarzem pierwszego kontaktu odradzam, gdyż najczęściej nie posiadają wystarczającej wiedzy do diagnozy schorzenia. Po prostu lekarz pierwszego kontaktu wystawi skierowanie do okulisty (w najlepszym przypadku z napisem "pilne!", które i tak nikt nie respektuje). Dostanie się do okulisty poprzez skierowanie często trwa ponad miesiąc, a nawet i dłużej.


Przy nagłym pogorszeniu wzroku nie warto bawić się w skierowania, ponieważ cała procedura trwa bardzo długo. Popytaj wśród znajomych o dobrym, tytułowanym okuliście blisko miejsca twojego zamieszkania. Umów się na prywatną wizytę u dobrego okulisty (nie samego optyka) i nie żałuj pieniędzy. Podczas pierwszej wizyty przedstaw się, podaj swój zawód i jakie czynności w pracy wykonujesz (praca fizyczna, spawanie, szlifowanie, hutnictwo, budowlanka, praca przy komputerze), opisz dokładnie problem dotyczący choroby oczu i powiedz, że problem pojawił się nagle!, podaj dodatkowe informacje; czy masz cukrzycę, problemy z układem krążenia, przebyte choroby, jakie leki czy suplementy zażywasz, czy palisz i zażywasz inne szkodliwe substancje (używki, narkotyki), czy chodzisz na siłownię. Okulista po wywiadzie powinien mieć już opracowaną wstępną diagnozę, po czym wykona podstawowe badania - sprawdzi ostrość widzenia przy pomocy tablic, zajrzy w głąb oczu, pomierzy reakcję na światło, sprawdzi ciśnienie każdego oka, zdiagnozuje wady wzroku (krótkowzroczność i dalekowzroczność). Po badaniu okulista powinien powiedzieć co tobie dolega.

WAŻNE: Jeżeli okulista nie jest w stanie stwierdzić choroby lub urazu oczu, ani żadnej wady, poproś o kwitek, zaświadczenie, jakie badania przeprowadził i jakie zaobserwował wady (tutaj zachowanie lekarza może się zmienić, ale nalegaj, aby coś takiego sporządził i tobie przekazał!). Taki dowód przeprowadzenia badania pomoże tobie oraz innym specjalistom przy dalszych badaniach. Gdyby żadna wada nie została stwierdzona przez okulistę, to zapytaj się go, czy podejrzewa co może być przyczyną pogorszenia wzroku lub co może doradzić, aby polepszyć ostrość widzenia (zmiana diety, suplementy, okulary korekcyjne, lżejsza praca, rzucenie palenia itd.)

Jeżeli wizyta u okulisty nie dała żadnego podłoża do rozwiązania problemu, to masz dwie opcje; pójście do innego okulisty, który przeprowadzi dokładniejsze badania, lub przyczyną osłabienia widzenia może być choroba na tle neurologicznym, ewentualnie inne stany przejściowe .


4. Po wstępnych badaniach, po kilku dniach, jeżeli problem ze wzrokiem nadal jest obecny, to powinieneś ograniczyć pracę przy komputerze, korzystanie ze smartphone'ów i prowadzenie pojazdów, a także ograniczyć wysiłek fizyczny do minimum (o tym napiszę później). Spróbuj poszukać w Internecie informacji o budowie oczu, a także jakie choroby mogłyby być przyczyną twoich schorzeń. Pamiętaj pogorszenie wzroku nie oznacza od razu, że masz raka, guza mózgu lub inne groźne schorzenia, podłoże choroby może wynikać ze złej diety lub wysiłku.


5. Zadbaj o oczy. Rób częste odpoczynki i nie wytężaj wzroku. Podczas odpoczynku patrz się w dal, na rozległe powierzchnie. Możesz także zamknąć powieki i przez chwilę ich nie otwierać. Zakup w aptece zwykłe krople do oczu (z solą fizjologiczną NaCl, jeden pojemnik kosztuje chyba 10-20 groszy [starcza na kilka zakropleń, chociaż pojemnik jest jednorazowy i powinno się go tylko raz użyć ze względów higienicznych]) i zakrapiaj oczy dwa razy dziennie; rano i wieczorem. Zakrapianie oczu pomaga nawilżyć oczy, a także wymywa prawie wszystkie szkodliwe nieczystości z powierzchni rogówki. Oprócz zakraplania można przemywać oczy zwykłą wodą, chociaż jest to nie zalecane przy uszkodzeniach powierzchni rogówki, ponieważ może dojść do zakażeń. Niektórzy zalecają, aby robić jedno lub kilku dniowe przerwy w zakraplaniu, żeby oczy nie odzwyczaiły się od wytwarzania własnego filmu łzowego. Wzbogać swoją dietę o produkty wzmacniające wzrok: marchewkę, jajka i produkty jajeczne, kukurydzę, brokuły.

Czasami pomaga gimnastyka oczu, czyli przy zamkniętych powiekach patrzenie się w cztery strony i utrzymywanie oczu w wybranej pozycji przez krótką chwilę. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach może to pomóc, a może nawet zaszkodzić!

Nie zapomnij o częstym mruganiu. Podczas mrugania powieki nawilżają powierzchnię oczu!

Objawy

Pogorszenie wzroku może mieć różną postać. Musisz sam/a określić co jest nie tak z obrazami, które twoje oczy widzą. Musisz określić też, czy nieostre widzenie lub jakaś wada dotyczy jednego lub obojga oczu, w tym celu zakryj jedną dłonią jedno oko i popatrz się na jakiś przedmiot, potem zakryj drugie oko i porównaj obraz pomiędzy jednym a drugim okiem. Można powiedzieć, że nieostre widzenie, a rozmazany obraz, to nie jest to samo.


Do objawów pogorszonego widzenia można zaliczyć:

  • -nieostry obraz, podwójne widzenie (przesunięty obraz w oczach -> astygmatyzm, uszkodzenie rogówki, uszkodzenie, nadwerężenie siatkówki, odkształcenie błony ciała szklistego, przesunięcie oka (rozbieżność itd.,), stożek rogówki,
  • -przebłyski, gwiazdki, wirujące męty, zniekształcony obraz spowodowane są najczęściej rozerwaniem lub zniekształceniem siatkówki
  • -zniekształcony obraz (stożek rogówki)
  • -rozmazany obraz (krótkowzroczność dalekowzroczność, prawdopodobnie pogłebienie wady i inne)
  • -wypłowiałe barwy, brak kolorów (awitaminoza inne)
  • -wyrwy w obrazie (zwyrodnienie plamki żółtej)
  • -brak obrazu (poważne uszkodzenie oka lub nerwu)
  • -pogorszone widzenie w nocy (awitaminoza, kurza ślepota)
  • -światłowstręt (naświetlenie oczu, szereg chorób)
  • -zmiany widoczne na rogówce, twardówce, źrenicy, soczewce (zapalenia, zakażenia, ciała obce i inne)
  • -u dzieci obserwuje się objawy takie jak tarcie oczu, bliskie podchodzenie do telewizora, problemy z nauką i czytaniem (brak chęci do nauki)
  • -częste mruganie (zapalenie spojówek, astygmatyzm)
  • -bóle głowy, wymioty
  • -potykanie się o przedmioty, falowanie przedmiotów, brak równowagi, utrudniona jazda na rowerze, upuszczanie przedmiotów
  • -przekrzywianie głowy w jedną stronę

Dodatkowo może pojawić się problem z czytaniem i szybkie męczenie się oczu podczas czytania, a także pogorszenie widzenia w świetle świetlówek, świateł LED i lamp sodowych (światło z tych źródeł jest nieprzyjemne, denerwuje).


Na początek prosty test!

Na początku powinieneś, drogi czytelniku, upewnić się czy na pewno masz znacznie pogorszony wzrok. W tym celu powinieneś mniej, więcej przetestować możliwości swojego wzroku i rozeznać się w wadach i chorobach wzroku. Poniższy test jest tylko namiastką testu, ale powinien dać ci jakiekolwiek rozeznanie o możliwym problemie ze wzrokiem. Spokojnie! nagłe pogorszenie wzroku może być tylko chwilowe i nie należy się tym bardzo przejmować.

Jeżeli jesteś w stanie przeczytać tekst w tym artykule, to jeszcze nie ma tragedii i da się wszystko uratować : ).


test Amslera

Test Amslera - kliknij aby powiększyć

AMD - Test Amslera

Test Amslera pozwala zakwalifikować wadę wzroku jako zwyrodnienie plamki żółtej. Plamka żółta w oku odpowiedzialna jest za ostrość widzenia, szczególnie w centralnym jego obszarze. Obrazek po lewej stronie przedstawia czarną, pogrubioną kropkę na środku kratowanej powierzchni. Linie tworzące kratkę są równe i rozmieszczone w równych odstępach. Jeżeli widzisz rozmazane, poskręcane, uwypuklone linie, a także ciemne pole w centrum obszaru widzenia, to powinieneś udać się do lekarza okulisty w celu prawidłowego zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej.

Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej: słuszny wiek (65+), problemy z układem krążenia, kontakt z silnym światłem (praca na świeżym powietrzu, spawacze), niedobór witamin i przeciwutleniaczy (wit. C, wit.E beta-karotenu, selenu)

Przy teście Amslera można zauważyć też problem z astygmatyzmem. Jeżeli linie kratki poziome i pionowe wydają ci się znacząco grubsze lub którychś nie ma (z wyjątkiem tych połączonych na środku z kropką), to może oznaczać, że masz wadę wzroku nazywaną astygmatyzmem.


Daltonizm ślepota barw

daltonizm

Tablica Ishihary

Daltonizm to wada wzroku, która polega na braku odróżniania barw. Zazwyczaj daltonizm jest dziedziczny i towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Do zdiagnozowania daltonizmu istnieje szereg testów, jednym z nich są tablice Ishihary. W przypadku awitaminozy, innych chorób lub wpływu środków odurzających mogą wystąpić problemy z odczytaniem cyfr na polach. Jeżeli masz problemy z odczytaniem 3 rzędu cyfr, to mam dla ciebie dobrą wiadomość - każdy ma z tym problem : ).


Nieostry obraz

Jeżeli literki na ekranie monitora "tańczą" przed twoimi oczami i musisz bardzo się skupiać, aby przeczytać dowolny tekst, a dodatkowo patrząc na te zielone słupki na szarym tle odczuwasz ból lub dyskomfort, Za przyczynę dyskomfortu patrząc na te obrazki może odpowiadać astygmatyzm.

Poraj

Obraz normalny

Uwaga obrazek nie służy do

oficjalnej diagnozy wady wzroku

Poraj

Nieostre widzenie i gorsze wybarwienie obrazu

Uwaga obrazek nie służy do

oficjalnej diagnozy wady wzroku

Slupki awitaminoza

Zielone słupki - kliknij w obrazek

U osób prawidłowo widzących,

nie wywołuje on żadnych nieprzyjemnych odczuć

U osób z astygmatyzmem

może wywołać nawet wrażenie bólu

Uwaga obrazek nie służy do

oficjalnej diagnozy wady wzroku

Jeżeli po powyższych testach stwierdzasz, że coś z twoim wzrokiem jest naprawdę źle, to powinieneś umówić się na wizytę u lekarza okulisty.

Przyczyny nagłego pogorszenia wzroku:
  1. nadmierny wysiłek fizyczny w sporcie, w pracy i na siłowni - coraz więcej młodych osób zgłasza się do okulistów z nadwerężoną siatkówką i rogówką w wyniku nagłego lub regularnego wzmożonego wysiłku. Zwiększony wysiłek bez właściwego oddychania prowadzi do dużego wzrostu ciśnienia w oku, a tym samym do jego uszkodzenia
  2. poród - poród jest ogromnym wysiłkiem dla kobiety i po urodzeniu dziecka może pogorszyć się wzrok
  3. awitaminoza i zła dieta- brak witaminy A oraz uboga dieta w luteinę, nienasycone kwasy tłuszczowe, związki zawierające selen i jod, flawonoidy i karotenoidy
  4. palenie papierosów
  5. przemęczenie wzroku
  6. alkohol (szczególnie alkohol metylowy, który może występować dużej ilości w denaturacie, płynach do spryskiwaczy, płynach do szyb, alkoholu technicznym i niewiadomego pochodzenia, w mniejszych ilościach występuje w bimbrze oraz naturalnie w winie)
  7. stosowanie leków hormonalnych
  8. zażywanie narkotyków i substancji odurzających
  9. naświetlenie oczu (spawanie, żłobienie elektryczne, laser, led)
  10. uboga dieta w antyoksydanty - dobrymi dla wzroku antyoksydantami są witamina A, witamina C, resweratrol, sulforafan (u roślin kapustnych)
  11. mechaniczne uszkodzenie powierzchni rogówki
  12. cukrzyca
  13. miażdżyca - powoduje niedotlenienie tkanek dna oka
  14. problemy układu krążenia - szczególnie nadciśnienie jest szkodliwe dla oczu
  15. ciągły stres połączony z wysiłkiem i podniesionym ciśnieniem krwi
  16. kichnięcie - moze wydawać się to śmieszne, ale mocne kichnięcie może prowadzić do uszkodzenia siatkówki i naczyń w oku
  17. nagłe, silne przeciążenia (nadważkość), wypadki komunikacyjne i upadki z wysokości
  18. zapalenia i zakażenia bezpośrednie oka, prawdopodobnie też borelioza
  19. suche powietrze, gorące powietrze, brak filmu łzowego (zespół suchego oka), zbyt rzadkie mruganie może doprowadzić do zasychania powierzchni rogówki oka
  20. Przegrzanie organizmu lub oczu - przy gorączce, spawaniu, pracy przy piecach
Co dalej?

Często pogorszeniu wzroku towarzyszy niepotrzebna panika. Jeżeli lekarz okulista nie stwierdzi żadnych patologicznych zmian w oczach, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z awitaminozą i ubogą dietą w antyoksydanty. Po kilku tygodniach jeżeli nie zaobserwujemy polepszenia się wzroku, a wręcz pogorszenie się i pojawienie się znacznej ilości mętów, to należy wykonać dodatkowe specjalistyczne badania - najlepiej OCT. Przy zwykłych badaniach dna oka, bez zakrapiania atropiną, lekarz okulista może przeoczyć uszkodzenia siatkówki. W takim przypadku najlepiej zrobić badanie - tomografię oczu tzw. OCT, przy użyciu mikroskopu i komputera, który wykaże nieprawidłowości w budowie plamki żółtej i siatkówki (czasami nie są one widoczne przy zwykłym badaniu).


Nie zaszkodzi, gdy przy pogorszeniu wzroku zaprzestaniemy palić papierosy, ponieważ podczas palenia w naszym organizmie powstaje mnóstwo wolnych rodników, które mogą pogorszyć wzrok. Po drugie należy ograniczyć wysiłek fizyczny. Gdyby okazało się, że przyczyną pogorszenia wzroku jest lekkie odkształcenie siatkówki, to każdy większy wysiłek może spowodować rozszczelnienie siatkówki lub nawet uszkodzenie rogówki.

Okulistyka jest obecnie bardzo dobrze rozwinięta. Prawie każdą chorobę oczu można wyleczyć, a użycie technik laserowych i innych jest w stanie usunąć poważniejsze wady wzroku i naprawić siatkówkę.

Słowa otuchy

Pamiętaj, że dzisiaj większość ludzkich chorób można z powodzeniem wyleczyć. Wady wzroku, pomimo różnych opinii, są w stanie naturalnie, same się skorygować (zależy od organizmu i wady). Przy niektórych dolegliwościach potrzeba czasu i pozytywnego nastawienia.

Źródło:
  1. Zwyrodnienie plamki. Wikipedia wersja polska. Protokół dostępu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwyrodnienie_plamki_%C5%BC%C3%B3%C5%82tej
Menu :