Naturalne leczenie grzybicy stóp

Wstęp

Grzybica stóp należy do chorób związanych ze skórą. Jak można przeczytać na polskiej Wikipedii, grzybica może być spowodowana przez kilkanaście tysięcy gatunków grzybów. Grzybica stóp jest dość uciążliwą przypadłością, może objawiać się zaczerwienianiami, wykwitami, świądem [1].

Jak leczyć grzybicę

Wyleczyć grzybicę nie jest łatwo. Najpierw należy umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego (pierwszego kontaktu) i po jego diagnozie otrzymać skierowanie do dermatologa. Można szybciej załatwić sobie spotkanie z dermatologiem poprzez, w większości przypadków płatną, prywatną wizytę. U dermatologa otrzymamy receptę i w domowym zaciszu smarujemy stopy lekiem. U niektórych osób proces leczenia grzybicy trwa latami.


Ja, jako autor tego artykułu, znalazłem inny, prawie naturalny, sposób na grzybicę. Oczywiście mój sposób może być nieskuteczny u innych chorych osób. Choć mam grubo ponad 20 lat, to nigdy nie miałem grzybicy stóp, aż do czasu, kiedy zacząłem korzystać z pracowniczych pryszniców w zakładzie pracy. Pomimo stosowania klapek pod prysznicem, pewnego dnia zaobserwowałem na swoich stopach czerwone płaty, dochodzące do 1/2 powierzchni stopy! Czerwone płaty oraz zagłębienia na stopach zaczęły po jednym dniu bardzo boleć, chodzenie było bolesne. Do tego wieczorem ze zdejmowanych skarpetek wydzielał się bardzo nieprzyjemny zapach (nawet z bawełnianych skarpet). Diagnoza była prosta - grzybica. Dobrze, ale co w takim momencie zrobić? Nigdy nie miałem do czynienia z grzybicą, a do lekarzy mam uraz, w dodatku leczenie poprzez lekarzy trwa bardzo długo - najpierw trzeba się dostać do specjalisty. Podjąłem decyzję, że będę się sam leczyć, ponieważ nie miałem czasu. Po za tym propaguję leczenie organizmu za pomocą naturalnych środków, gdyż w większości przypadków, w odpowiedniej ilości, nie powodują skutków ubocznych i nie wchodzą w reakcję z innymi substancjami.

Alternatywny sposób leczenia

Sposób wyleczenia swojej grzybicy opracowałem przypadkowo. Interesowałem się w tamtym czasie właściwościami pąków kwiatowych czapetki pachnącej, czyli popularnej przyprawy nazywanej popularnie goździkami. Okazuje się, że goździki wykazują bardzo silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Postanowiłem wykorzystać właściwości goździków w walce z grzybicą. Oprócz goździków użyłem także octu, ponieważ też wykazuje silne działanie na drobnoustroje.


Poniżej przedstawiam składniki potrzebne do leczenia grzybicy stóp:

  • garść wysuszonych goździków
  • 1 1/2 szklanki octu spirytusowego
  • jodyna

Garść goździków ucieramy w moździerzu lub mielimy w młynku.

Ocet podgrzewamy w czajniku do temperatury około 40 °C, przy okazji odkamieniając go : ). Podgrzany ocet wlewamy do miski i wsypujemy także goździki.

Moczymy stopy w misce przez 20 minut, masując stopami zarażone płaty skóry stopami. Po wymoczeniu stóp, stopy należy wytrzeć i osuszyć. W tym momencie w zasadzie zakończyłbym leczenie. Moja mama poradziła mi, żebym jeszcze po moczeniu zastosował jodynę. Czemu nie, przecież zastosowanie jeszcze jednej odkażającej substancji nie zaszkodzi.

Po jednym takim moczeniu stóp, po kilku dniach, po grzybicy zostało tylko wspomnienie : ) Bardzo ucieszyłem się z tego faktu, ponieważ wiem, że grzybica może być wieloletnim problemem. Mam nadzieję, że mój sposób leczenia tej przypadłości wam także pomoże.

Inne sposoby:

Podejrzewam, że inne, naturalne lub półnaturalne substancje również mogą być skuteczne w leczeniu grzybicy. Do tych substancji zaliczyłbym: alkohol etylowy, spirytus, wyciąg z kory dębu, czosnek, sok z kiszonej kapusty i ogórków, sól kuchenna lub himalajska, solanka, wyciągi i olejki eteryczne tymianku, bazylii i mięty, wino czerwone oraz białe, ale wytrawne, papryka ostra.

Myślę, że należy unikać surowców zawierających cukry proste, gdyż grzyby i drożdże bardzo lubią słodkie substancje.

Ponadto warto wystawić stopy po naturalnej kuracji na słońce, gdyż promienie słoneczne (w tym UV) posiadają właściwości bakterio i grzybobójcze. Pamiętajcie, że opalanie podrażnionych przez grzybicę stóp powinno być dość krótkie.

Na przykładzie afrykańskich kobiet, które okopcają się od spodu, można zastosować odymianie nóg nad niewielkim ogniskiem, do którego wrzuca się świeżo zerwane gałązki z igłami sosny, świerka lub jodły. Jest to sposób niezbyt zdrowy dla naszej skóry i organizmu ale skuteczny, w miejscach, w których nie mamy dostępu do innych środków. Dym działa odkażająco na różne powierzchnie, a jego działanie jest długotrwałe.

Na koniec

W Internecie można spotkać wiele artykułów mówiących o tym, że nasza dieta ma bardzo duży wpływ na układ odpornościowy i stan zdrowia naszego organizmu, w tym na możliwość zarażenia się grzybicą. Jest w tym wiele prawdy, chociaż trzeba podchodzić do tych informacji z dystansem. Z mojej strony powiem tyle, że drastyczna zmiana diety niewiele pomaga, a nawet może zaszkodzić. Ograniczanie cukru w diecie można rozpocząć łagodnie - od nie dodawania cukru np. do herbaty i kawy.

Pamiętajcie, że należy także przestrzegać higieny osobistej, aby ponownie nie zarazić siebie oraz innych grzybicą!

Źródło:
  1. Grzybice skóry. Wikipedia. Protokół dostępu: (dostęp )

Logo internetowy ogród
Data publikacji: 1.02.2016
Data modyfikacji: 1.12.2020
Status: Artykuł otwarty - treść może ulec zmianie w każdej chwili
Menu :