Cukry

Kategoria: Ogrodnictwo > Zielarstwo

Grupa związków zaliczana do substancji czynnych stosowanych w lecznictwie naturalnym. Cukry inaczej nazywane węglowodanami lub sacharydami, to jedne z najważniejszych substancji w przyrodzie, dzięki której organizmy pozyskują energię. Za ich pierwotną produkcję odpowiada proces fotosyntezy w roślinach. Świat cukrów jest ogromny i bardzo ciekawy jednak tutaj opisane będą najważniejsze informacje potrzebne w lecznictwie roślinnym.


Wstęp

Biorą udział w metabolizmie, transporcie, są materiałem budulcowym (celuloza), zwiększają odporność na niską temperaturę u roślin i wiele innych .

Cukry to organiczne związki zbudowane z takich pierwiastków jak węgiel (C), wodór (H), tlen (O), a ich wzór możemy przedstawić następująco CnH2nOn gdy n>3.

Cukry tworzą bardzo dużo 'odmian' struktur, jednak w lecznictwie roślinnym powinniśmy znać co najmniej jeden ich podział:

Właściwości fizyczne i chemiczne

Właściwości te wpływają na zastosowanie cukrów w lecznictwie i ich właściwości (forma podania).

Smak:W naturze spotkamy słodkie cukry takie jak fruktoza, glukoza, sacharoza, które występują np. w owocach, liściach. Bez słodkiego smaku jest celuloza budująca drewno czy skrobia np. w bulwach ziemniaka.

Zapach: cukry są substancjami bezzapachowymi

Kolor: przezroczysty, biały, żółtawy.

Rozpuszczalność w wodzie: większość monocukrów i dwucukrów jest rozpuszczalna w wodzie, natomiast wielocukry nie.

Działanie:

Ze względu na słodki smak służą jako poprawiacz smaku leków, preparatów łac. Corrigenta saporis

W większych ilościach mają właściwości lekko przeczyszczające łac. laxantia

Zastosowanie w lecznictwie:

Do wyrobu leków, syropów, mieszanek, kleików, przysypek, pudrów, maści oczyszczających, czopków.

Substancje o dużej zawartości wartości odżywczych (energetycznych) - wysokokaloryczne i dobrze przyswajalne. Odżywcze właściwości glukozy wykorzystywane są podczas podawania kroplówki.

Sacharoza służy do wyrobu karmelu - barwnik spożywczy.

Do wyrobu win, nalewek i innych alkoholi.

Polepszają smak wielu produktów.

Jako konserwant - w wysokim stężeniu działają odwadniająco na mikroorganizmy. Właściwość powszechnie wykorzystywana przy robieniu przetworów (dżemy, powidła, kompoty).

Źródło:
  1. Walewski W. 1985. Towaroznawstwo zielarskie. PZWL, Warszawa.
Menu :