Nazwa gatunkowa: Sansewieria gwinejska 'Hahnii' - Sansevieria trifasciata 'Hahnii' [1,3]

Inne nazwy: Wężownica gwinejska, Język teściowej

Rodzina: Szparagowate - Asparagaceae [2], według innych systematyk zaliczana do Liliowatych - Liliaceae, a także do Agawowatych - Agavaceae

Morfologia:

Sansewieria gwinejska Hahnii Sansevieria trifasciata Hahnii

Sansewieria gwinejska 'Hahnii'

Wężownica

Kwiaty: kremowobiałe, zebrane w kłosy, pachnące [1]

Liście: skrócone i mięsiste, sztywne, o muszlowatym kształcie, z poprzecznym rysunkiem przypominającym skórę węża. Liście formują niską rozetę [1].

Korzenie: tworzy podziemne, pełzające kłącza [1].

Biologia:

Długość życia rośliny: roślina wieloletnia [3], nie zimująca na zewnątrz pomieszczeń w Polsce.

Typ/forma życiowa rośliny: niska bylina, sukulent [1,3].

Kwitnienie: wiosna [1].

Rozmnażanie: wegetatywnie poprzez sadzonki [1,3]

Uprawa/Ochrona:

Stanowisko: półcieniste lub słoneczne z rozproszonym światłem, sansewieria znosi zacienienie [1,3]. Zbyt silne słońce może przypalać liście. Przy zbyt ciemnym stanowisku, charakterystyczny rysunek na liściach może zniknąć [1].

Podłoże: przepuszczalne, zdrenowane, należy unikać przelewania, pH 7,0, ziemia liściowa + torf + piasek (1:2:1), roślina toleruje wapń (Ca) w podłożu.

Nawadnianie: w czasie lata obfite, ale mniejsze niż dla gatunku ze względu na mniejszy pokrój. Lepiej tą odmianę sansewierii skąpo podlewać [1,3] Sansewieria bardzo dobrze znosi okresy suszy [1].

Nawożenie: co dwa tygodnie nawozami o zwiększonej dawce wapnia [1].

Rozmnażanie: sansewierię rozmnaża się zwykle na dwa sposoby: podczas wiosennego przesadzania dzieli się kłącza z liśćmi i sadzi się je do osobnych pojemników. Drugim sposobem ukorzeniania jest ukorzenianie fragmentów (wierzchołki liści) liści o długości 5-10 cm w przepuszczalnym podłożu (np. piasku). Ukorzenianie wężownicy trwa od 6 do 8 tygodni [1,3]

Sansewieria jest rośliną o małych wymaganiach i jest bardzo łatwa w uprawie doniczkowej [3]. Dobrze znosi suche powietrze, dlatego może posłużyć do udekorowania przestrzeni w korytarzach i w pobliżu kaloryferów.

W zimie należy ograniczyć podlewanie sansewierii i umieścić ją w pomieszczeniu o temperaturze od 15 do 18 °C. Podczas zimowego okresu, przy zbyt częstym podlewaniu i temperaturze poniżej 12 °C sansewieria może zagniwać[1].

Co roku, na wiosnę zaleca się przesadzanie wężownicy do nieco większej doniczki tak, aby liście nie były za bardzo ściśnięte [1].

Odmiana Hahni charakteryzuje się niskim, zbitym pokrojem i powolnym wzrostem [3].

Zastosowanie:

  1. Kwiaciarstwo: roślina ozdobna. Nadaje się na parapety, okna. Jest bardzo wytrzymała na złe warunki, nadaje się jako roślina doniczkowa do szkół, biur, mieszkań, hoteli, recepcji, sklepów. W cieplejszych krajach odmiana ta może posłużyć do dekorowania ogrodów skalnych [3]

Ciekawostki:

Liście sansewierii zawierają dużo włókien, podobnych do konopnych, które mogą posłużyć do produkcji np. lin.

Źródło:
  1. 1990. Rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Chemil, Warszawa.
  2. Sansevieria trifasciata. ITIS. Protokół dostępu: (dostęp )
  3. Flora Fauna Web - Plant Detail - Sansevieria trifasciata 'Hahnii'. https://florafaunaweb.nparks.gov.sg. Protokół dostępu: (dostęp )
Menu :