Nazwa gatunkowa: Wilczomlecz nadobny - Euphorbia pulcherrima Willd. ex Klotzsch

Inne nazwy: Gwiazda betlejemska, Ostromlecz, Krwotnia, Poinsecja, Wilczomlecz piękny Poinsettia pulcherrima Grah.

Rodzina: Wilczomleczowate - Euphorbiaceae

Morfologia

Wilczomlecz nadobny Euphorbia pulcherrima

Wilczomlecz nadobny

Wysokość: do 150 cm. Materiał handlowy nie wyższy niż 40 cm. W zależności od odmiany - istnieją odmiany pienne, nieszczepione.

Kwiaty: mało dekoracyjne, kieliszkowate, niepozorne, zebrane po kilka w kwiatostanie typu wierzchotka, zazwyczaj na wyrastają na wierzchołku pędu.

Owoce: .

Łodyga: wzniesiona, po jej przełamaniu pojawia się sok mleczny.

Liście: duże, pojedyncze, eliptyczne, całobrzegie lub klapowane (w zależności od odmiany), nagie, z długimi ogonkami. Górne liście zwane przykwiatkami zebrane są pod kwiatostanem, w wyniku działania krótkiego dnia zabarwiają się na czerwono przez co stają się bardzo dekoracyjne i stanowią ozdobę rośliny. Im większe i lepiej wybarwione przykwiatki, tym wartość rośliny jest większa. Na rynku pojawiły się odmiany o różnych kolorach przykwiatków.

Nasiona:

Korzenie:

Biologia:

Długość życia rośliny: roślina wieloletnia.

Pokrój: podkrzew.

Kwitnienie: październik - grudzień (20-30 X do 15-25 XII), w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Kwitnienie może trwać 2-3 miesiące.

Rozmnażanie: wegetatywnie poprzez sadzonki wierzchołkowe zielne.

Ekologia:

Pochodzenie: płaskowyż meksykański

Zasięg terytorialny:

Siedliska:

Uprawa:

Stanowisko: słoneczne lub lekko zacienione

Temperatura docelowa: 16-18°C

Podłoże: dowolne ale sterylne i z wysoką zawartością próchnicy, najodpowiedniejszy jest torf wysoki o odczynie pH 6-7 i podstawowymi składnikami pokarmowymi na poziomie: N-NO3 250-500, P 100-300, K 350-700.

Nawadnianie: częste

Nawożenie: co 10 dni, zasilając pożywką z podstawowymi składnikami pokarmowymi o stężeniu do 0,2%, z wysoką zawartością potasu (K). Nawożenie jest bardzo wskazane w okresie kwitnienia.

Co roku poinsecję należy przesadzić raz lub dwukrotnie do doniczki o proporcjonalnej wielkości w stosunku do rośliny. Po przesadzeniu rośliny, temperatura podłoża powinna wynosić 20-22°C, aby system korzeniowy mógł się szybciej zregenerować.


Kiedyś poinsecja sprzedawana była głównie jako kwiat cięty. Dzisiaj większość sprzedawanych egzemplarzy to rośliny doniczkowe.

Rozmnażanie:

Rośliny mateczne muszą przejść okres spoczynku od stycznia do lutego. W czasie spoczynku należy ograniczyć podlewanie oraz nawożenie do minimum. Temperatura podczas spoczynku powinna wynosić 12-15 °C. Po okresie spoczynku rośliny mateczne przesadza się do większych pojemników z żyzną ziemią, poza tym utrzymuje się wysoką wilgotność poprzez częste zraszanie roślin oraz podnosi się stopniowo temperaturę do 20-25°C. Pierwsze sadzonki otrzymuje się w połowie maja, gdy rośliny mateczne wykształcą 5-6 liści. Na pędach rośliny matecznej zostawiamy co najmniej po dwa liście, po zregenerowaniu się rośliny, możemy przystąpić do dalszego jej rozmnażania.

Sadzonki tniemy tak, aby ich długość wynosiła 10-12 cm i posiadały 3 liście. Większa ilość liści nie wpłynie korzystnie na szybkość ukorzeniania. Przed sporządzeniem sadzonek, ucięte pędy należy zanurzyć w wodzie na 10 minut o temperaturze 30°C, aby oczyścić je z soku mlecznego.

Sporządzone sadzonki umieszcza się w mieszaninie torfu i piasku (ew. perlitu) w stosunku 1:1. Sadzonki należy często zraszać, a temperatura podłoża powinna wynosić 20-22 °C. Ukorzenianie sadzonek w tych warunkach trwa zazwyczaj 2-3 tygodni.

Dalsza uprawa:

Rośliny uzyskane jako pierwsze są stosunkowo wysokie więc można je przeznaczyć na kwiat cięty.

Aby rozkrzewić roślin należy je ciąć nad 3 lub 4 liściem. Aby uzyskać rozkrzewione rośliny na okres świąt należy zacząć ich cięcie w połowie sierpnia.

Na początku kwitnienia temperatura pod osłonami powinna wynosić 20 °C, natomiast później aby rozwinięte przykwiatki lepiej się wybarwiły należy obniżyć temperaturę w nocy do 16-17°C.

Krytyczna temperatura podczas uprawy nie powinna spaść poniżej 15 °C, ponieważ poinsecja reaguje na niskie temperatury żółknięciem liści i ich zrzucaniem.

Poinsecja jest rośliną dnia krótkiego i do prawidłowego kwitnięcia potrzebuje co najmniej 14 godzin braku światła. We wrześniu długość dnia wynosi 12 godzin i od tego miesiąca długość dnia będzie systematycznie maleć. Od końca września nie trzeba zaciemniać poinsecji, w czasie 6-8 tygodni powinna samoczynnie wejść w okres wzrostu generatywnego i zacząć kwitnąć. Zabieg zaciemnia dotyczy roślin, które chcemy aby kwitły przed końcem października. Oczywiście jeżeli chcemy uzyskać kwitnące poinsecje na święta, to możemy pominąć zabieg zaciemniania.

Aby uzyskać niskie poinsecje możemy zastosować substancje hamujące wzrost, w tym przypadku będzie to opryskiwanie roślin preparatem CCC. Zabieg zaleca się przeprowadzić we wrześniu lub październiku.

Zbiór roślin na kwiat cięty:

Po ścięciu pędów, należy ich końce zanurzyć w gorącej wodzie lub przypalić. Przykwiatki są bardzo delikatne, dlatego w czasie transportu powinny być owinięte miękkim papierem.

Choroby i szkodniki:

Poinsecja może być porażana przez gatunki grzybów z rodzaju Pythium i Rhizoctonia. Porażone tymi grzybami sadzonki zaczynają żółknąć, po czym brązowieją i gniją od dołu.

W czasie uprawy mogą pojawić się mszyce, mączliki, przędziorek chmielowiec, wciornastki i tarczniki, które zwalczamy wybranym przez siebie preparatem, jednak należy zwrócić uwagę na jego fitotoksyczność, ponieważ poinsecja należy do roślin wrażliwych na niektóre insektycydy.

Zastosowanie:

Kwiaciarstwo: Roślina ozdobna, doniczkowa, na kwiat cięty, stosowana jako świąteczna ozdoba.

Zdjęcia:

Wilczomlecz nadobny Euphorbia pulcherrima Wilczomlecz nadobny Euphorbia pulcherrima

Wilczomlecz nadobny - kwiat

Wilczomlecz nadobny - kwiat

Odmiany i gatunki pokrewne:

Odmiany:
  • 'Annette Hegg' - czerwone przykwiatki
  • 'Cortez'
  • 'Ice Punch' - przykwiatki na zewnątrz czerwono-różowe, wewnątrz biało-różowe
  • 'Eckes Pink' - różowe przykwiatki
  • 'Flame'
  • 'Impromptu' - czerwone przykwiatki, na kwiat cięty
  • 'Paul Mikkelsen' - czerwone przykwiatki
  • 'Premium Apricot'
  • 'Premium Ice Crystal'
  • 'Premium Ice Chrystal'?
  • 'Premium Picasso' - przykwiatki różowo oraz biało nakrapiane
  • 'Premium Red' - czerwone przykwiatki
  • 'Premium White' - białe przykwiatki
  • 'Rosa Annette Hegg' - różowe przykwiatki
  • 'Snowflake' - białe przykwiatki
  • 'Stoplight' - czerwone przykwiatki, na kwiat cięty
  • 'Viking' - czerwone przykwiatki
  • 'White Cloud' - białe przykwiatki
Gatunki pokrewne lub podobne:
MiniaturkaNazwa rośliny
Wilczomlecz błyszczący - Euhphorbia lucida Waldst. et Kit.
Wilczomlecz obrzeżony - Euhphorbia marginata Pursch
Wilczomlecz opasły - Euhphorbia obesa Hook.
Wilczomlecz okazały - Euhphorbia milii Des Moul. - roślina ozdobna, kolczasta łodyga, różowe kwiaty
Wilczomlecz mirtowaty - Euhphorbia myrsinites L.
Źródło:
  1. . Kwiaciarstwo. PWRiL, Warszawa.
  2. . Rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Chemil, Warszawa.
Menu :