Nazwa rośliny: Cissus rombolistny 'Ellen Danica'- Cissus rhombifolia 'Ellen Danica'

Rodzina: Winoroślowate - Vitaceae

Morfologia:

Cisus rombolistny Ellen Danica Cissus rhombifolia Ellen danica

Cissus rombolistny 'Ellen Danica'

Łodyga: owłosiona, koloru jasnobrązowego.

Liście: owłosione od spodu, jeżeli mają zapewnione dobre warunki to ich kolor jest ciemnozielony. Blaszka liściowa jest cienka, papierowata, sprawia wrażenie jakby liść był zaschnięty.

Biologia:

Długość życia rośliny: roślina wieloletnia, niezimująca na zewnątrz w polskich warunkach klimatycznych.

Typ/forma życiowa rośliny: pnącze.

Rozmnażanie: wegetatywnie poprzez sadzonki

Uprawa:

Stanowisko: półcieniste. W ciągu lata cissusa najlepiej jest umieścić na oknie od północnej strony domu. Na okres jesieni i zimy cissusy przenosi się w bardziej słoneczne miejsce o temperaturze 20°C.

Podłoże: przepuszczalne, PH podłoża: obojętne 6,5 - 7

Nawadnianie: dobre, od maja cissusy stopniowo zaleca się podlewać. Na okres jesienno zimowy należy ograniczyć podlewanie cissusów i podlewać je co 4-5 dni. U młodych roślin, przy zbyt małej ilości wody w podłożu, mogą opadać najmniejsze liście. Można temu zapobiec zwiększając dawkę wody podczas podlewania

Nawożenie: średnie, 2/miesiąc, nawóz o zwiększonej zawartości azotu (N)

Szkodniki: przędziorki, roztocze, mszyce. Szkodniki zwalcza się przy użyciu specjalnych środków ochrony roślin lub przez obfite podlewanie i zraszanie cisusa.

Cissusy są łatwe w uprawie pokojowej. Dobrze znoszą niekorzystne warunki panujące w mieszkaniach (suche, gorące powietrze). Cissusa co roku należy przesadzać do większych doniczek oraz uszczykiwać jego wierzchołki pędów w celu kontrolowania pokroju.

Rozmnażanie: Sadzonki pędowe jednowęzłowe, ścinane 2 cm poniżej węzła liściowego. Sadzonki sporządza się wiosną lub latem, najlepiej z wierzchołka pędu. Sadzonki można ukorzeniać w wodzie, lub wilgotnej mieszaninie torfu z piaskiem lub z perlitem. Po 4-5 tygodniach pojawiają się korzenie u sadzonek. Temperatura podczas ukorzeniania sadzonek powinna wynosić 15-20°C.

Zastosowanie:

Kwiaciarstwo: Roślina ozdobna: doniczkowa, pnąca lub zwisająca, nadaje się do dekoracji mieszkań i przestrzeni publicznej (hipermarkety, urzędy, budynki użytkowe).

Zdjęcia:

Cisus rombolistny Cissus rhombifolia Ellen danica - liśc Cisus rombolistny Cissus rhombifolia Ellen danica

Cisus rombolistny 'Ellen Danica'

Liść

Cisus rombolistny 'Ellen Danica'

Cisus rombolistny Cissus rhombifolia Ellen danica

Cisus rombolistny

Gatunki i odmiany i pokrewne:

Cisus rombolistny Cissus rhombifoliaCissus rombolistny - Cissus rhombifolia, synonim Cissus alata Jacq.
Cisus australijski - Cissus antarctica liść, leafCisus australijski - Cissus antarctica Vent. - ozdobne pnącze, łatwe w uprawie
Cisus różnokolorowy - Cissus discolor Bl. - podłużne sercowate, ciemnozielone liście z czerwonymi i srebrzystymi rysunkami, ogonki liściowe koloru czerwonego.
Źródło:
  1. . Kwiaciarstwo. PWRiL, Warszawa.
  2. . Rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Chemil, Warszawa.
  3. . Kwiaciarstwo. PWRiL, Warszawa.
Menu :