Nazwa choroby: Mączniak prawdziwy róży

Nazwa sprawcy choroby: Erysiphe pannosa (Wallr.) Link [1]

Inne nazwy sprawcy choroby:

Patogen - Systematyka:

Królestwo Fungi - Grzyby właściwe

Gromada: Ascomycota - Workowce

Klasa: Ascomycetes - Patyczniaki

Rząd: Erysiphales - Mączniakowce

Rodzina: Erysiphaceae - Mączniaki

Występowanie i szkodliwość

Mączniak prawdziwy róży jest chorobą która pojawia się w uprawach róż w szklarniach, w gruncie, na ozdobnych rabatach i ogrodach. Niestety mączniak jest chorobą, która znacząco obniża walory dekoracyjne róż.

Grzyb atakuje prawie wszystkie nadziemne części róż:

  • liście
  • szczyty pędów
  • szypułki kwiatów
  • działki kielicha
  • płatki korony

Na opanowanych przez grzyba częściach roślin pojawia się mączysty, białawy nalot, który po pewnym czasie szarzeje i się zbija.

Porażone liście róży marszczą się, ich brzegi są wywinięte, słabiej rosną, przyjmują różowe zabarwienie. Zaatakowane pędy grubieją oraz częściowo się skręcają. Mączniak w przy znacznym porażeniu może doprowadzić do opadania liści, znacznego osłabienia rozwoju roślin i braku kwitnienia.


Etiologia

Mączysty nalot pojawiający się na powierzchniach organów składa się ze strzępek grzybni oraz zarodników konidialnych grzyba. Wśród nich są jajowate, bezbarwne zarodniki (oidia), które zebrane są w długie łańcuchy. Sprawca choroby (Erysiphe pannosa) jest grzybem heterotalicznym.

Stadium doskonałe w postaci otoczni (kleistotecjów) - występuje rzadko na niektórych gatunkach róż, jednak może występować pospolicie na pewnych gatunkach róż.

Otocznie (kleistotecja) pojawiają się w postaci zbitej grzybni na pędach i wokół kolców. Otocznie są kształtu kulistego, bądź gruszkowatego. Otocznie zawierają jeden kulisty lub lekko wydłużony worek, w którym tworzy się osiem zarodników workowych. Ściana otoczni jest ciemna. Zarodniki w otoczniach są owalnego kształtu i są pozbawione barwy.


Przebieg choroby

W czasie zimy czynnik chorobotwórczy może rozwijać się z powodzeniem na różach uprawianych w szklarniach. Sprawca może zimować w postaci grzybni na porażonych pąkach róż gruntowych.

Wraz z nadejściem wiosny jednocześnie rozwija się grzybnia oraz pędy róży. W tym czasie grzybnia zaczyna także obficie zarodnikować, pokrywając jednocześnie powierzchnię rozwijających się pędów roślin. Osypujące się oidia powodują coraz większe rozprzestrzenianie się grzyb i choroby.

Przyczyną wiosennej infekcji mogą być także stadium workowe grzyba.

Na niektórych gatunkach róż mogą rozwijać się otocznie, uwalniające zarodniki workowe z nastaniem wiosny.

W czasie intensywnego wzrostu róż mogą one być atakowane przez wiele generacji zarodników konidialnych (oidia) grzyba.


Czynniki sprzyjające rozwojowi mączniaka

Zapobieganie i zwalczanie choroby

Zalecane preparaty do zwalczania mączniaka prawdziwego róży (2010 rok) w uprawie gruntowej:

Jeżeli objawy mączniaka prawdziwego wystąpią na różach uprawianych pod osłonami, to zaleca się stosowanie poniższych preparatów:

Natomiast w uprawie doniczkowej można zastosować preparaty: Baymat, Blotch, Bravo, Bumper, Discus i Domark

Powyższe preparaty zaleca się stosować kilkakrotnie co 10 dni, w przypadku wystąpienia objawów mączniaka prawdziwego. Ponadto zaleca się selektywne wycinanie i palenie chorych pędów róży.


Artykuły podobne lub pokrewne:

Mączniak rzekomy róży Peronospora sparsa Berk.


Powrót do poddziału Fitopatologia

Źródło:
  1. Podosphaera pannosa. Species Fungorum. Protokół dostępu: (dostęp )
Menu :