Arboretum Kórnickie

Arboretum, czyli kolekcja roślin drzewiastych, w Kórnikach zostało założone przez Tytusa i Jana Działyńskich w 1826 roku. Obecnie Arboretum Kórnickie jest najstarszym arboretum w Polsce. W Kórnickim Arboretum można znaleźć około 3000 gatunków i odmian roślin. W arboretum żyje wiele zwierząt, a także występuje kilka gatunków grzybów np. Purchawica olbrzymia.

Obszar parku został podzielony na kilka tematycznych części, np. Polana Edukacyjna, Plac zabaw dla dzieci, Aleja Lipowa itd.

Nieopodal arboretum zostało utworzone nowe arboretum, które otacza Instytut Dendrologii PAN. Nowe arboretum można zwiedzać podczas imprez majowych.


Zamek Działyńskich

Przy wejściu do arboretum znajduje się uroczy zamek Działyńskich, w którym można podziwiać wyjątkowe, królewskie meble, obrazy, oręże i zbroje rycerskie, trofea, księgi, odzienie. Aktualnie zamek jest własnością Instytutu Dendrologii.

Niewątpliwie kompleks kórnicki jest miejscem, które warto zobaczyć z rodziną lub drugą połówką podczas weekendu.

Godziny otwarcia

OkresDni roboczeWeekendy i święta
Maj-czerwiec10-199-19
Kwiecień, lipiec-wrzesień10-1810-18
Październik10-1710-17

Gdzie zaparkować samochód?

Przy wejściu do arboretum znajduje się parking, jednak jest on płatny. Przed arboretum znajduje się kórnicki rynek, na którym można za darmo zaparkować samochód.

Dodatkowe informacje

Przy wejściu do arboretum znajduje się restauracja, sklep z pamiątkami oraz ubikacje (płatne). Na terenie arboretum można znaleźć kilka ławek oraz stolików w malowniczych miejscach, na których można urządzić np. piknik. Stacja benzynowa znajduje się około 1 km od arboretum, tuż przy drodze (S11) do Wrocławia. Po zwiedzaniu Arboretum i Zamku można udać się na spacer w pobliżu Jeziora Kórnickiego. Jeżeli ktoś nie był w Poznaniu, to warto (naprawdę) po zwiedzaniu arboretum udać się do tego pięknego miasta.

Ile czasu zajmuje zwiedzanie?

Na spokojne zwiedzanie zamku oraz arboretum należy zarezerwować sobie około 3-4 godzin.

Źródło:
  1. Bilet pamiątkowy z kórnickiego arboretum, Tablica informacyjna w Arboretum Kórnickim

Logo internetowy ogród
Menu :